banner181

Ankara şimdilik beklemede ama…

26 Ocak 2012 Perşembe 17:48
Bu haber 728 kez okundu

Türkiye, Fransa’daki utanç yasası konusunda önce oluşan yeni takvimi bekleyecek. Yasa iptal edilmezse ek yaptırımlar yolda…

Ankara şimdilik beklemede ama…
Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen ve asılsız Ermeni iddialarını reddedenlere hapis ve para cezası verilmesine dair kanun uzun süre konuşulacak. İnsan haklarını hiçe sayan temelsiz karar, Türkiye-Fransa ilişkilerini de yeni bir sürece itti. Türkiye önce oluşan yeni takvimi bekleyecek, ardından alternatif planlarını devreye sokacak. Türkiye, Fransa Senatosu'ndan çıkan kararın ardından bir süre beklemede kalacak.

“Son karar Bu Olursa, O Zaman Yapacaklarımız Var”
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, "Fransa ile ilgili beklemekte olduğumuz bir takvim var. Önce kendi içlerinde bu kararın arkasında duracaklar mı, yoksa kendi içlerinde bir hukuk süreci başlayacak mı? Önce bu tartışma için biraz vakit tanımak lazım ama eğer bütün alternatif yollar tıkandıysa Fransa'nın bu kararı son karar ise o zaman kuşkusuz bizim de söyleyeceklerimiz yapacaklarımız olur" dedi.

“Fransa'ya Karşı Ağır Başlı Ama Kararlı Bir Duruş Gerekiyor"
Türkiye'nin tepkisi ekonomik yaptırımları da kapsayacak mı? sorusuna Babacan, şu yanıtı verdi: "Şu anda çok detay vermek istemiyorum ama kendi içlerindeki süreci bekleyelim diyoruz. Biz büyük ülkeyiz, güçlü ülkeyiz ve rasyonel hareket eden bir ülkeyiz. O büyük ülkeye yakışan bir tutum ağırbaşlı ama kararlı bir duruş göstermemiz gerekiyor. Biraz daha 'kendi içlerinde tartışsınlar 'diyoruz."  Türkiye ihtiyatlı hareket ederek, Fransa'da sağduyunun galip gelmesini bekleyecek.

“Daha Süreç Bitmedi”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise “Fransa'da da sağduyu sahibi büyük bir kesim var. Fransız halkı var. Bu kararın doğru olmadığına inanan siyasetçiler var. Daha süreç bitmedi"

Türkiye’nin Alternatif Planları Hazır
Ancak, yasa iptal edilmezse Türkiye'nin alternatif planları da hazır. Şimdilik açıklanmıyor ama kulislerde konuşulanlara göre önce tüm uluslararası hukuki yollar zorlanacak.  Daha önce açıklanan ilk adım yaptırımlar kalıcı hale getirilecek. Diplomatik ilişkilerde seviye düşürülecek, ekonomik yaptırımlar sertleştirilecek.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi: “Durumu Düzeltmek İçin Herşeyi Yapacağım”
Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili de gelişmeleri başkentten takip ediyor. Bili, Türk hükümetinin alınacak yaptırımlar gereği kendisini Paris'e göndermesin çalışmaları zorlaştıracağını düşünüyor. Laurent Bili, "Bildiğiniz gibi Fransa Türkiye ile ilişkilerine çok önem veriyor. Bundan dolayı ben herşeyi yapacağım, bu durumu düzenlemek için. Ama tabi ki Türk hükümetine bağlı" diye konuştu.


(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder