banner181

Davos'ta en çok bu konu konuşuluyor

26 Ocak 2012 Perşembe 14:58
Bu haber 882 kez okundu

Siyaset ile iş dünyasının önde gelen isimlerini Davos'ta buluşturan Dünya Ekonomik Forumu'nda en çok konuşulan konu Avrupa'daki borç krizi.

Davos'ta en çok bu konu konuşuluyor
Ekonominin geleceği Davos'ta mercek altında... İsviçre'nin dağ kasabası Davos'taki kongre merkezi, beyin fırtınası niteliğinde toplantı ve tartışmalara sahne oluyor.

Merkel'in Çözümü AB'de Daha Fazla Bütümleşme 
Bu yıl 42'incisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda, Avrupa'daki borç krizi ön planda olunca, kıtanın en büyük ekonomisi Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel'in konuşması merakla beklendi. Merkel, Avro bölgesindeki kurtarma fonunun artırılması çağrısını; yani Berlin'in masaya daha fazla para koymasını sorguladı.
Bu seçeneği yok saymamakla birlikte Merkel, Avro bölgesindeki krize, Avrupa'da daha fazla bütünleşmenin çözüm getireceğini savundu. 

Gates, Yoksulları Unutmadı
Ancak kimilerine göre, Avrupa'daki borç krizi dünya ekonomisini tehdit ediyor ve krizle mücadele için atılan adımlar yeterli değil. Dünya ekonomisinin geleceği üzerinde yoğunlaşılan Davos'ta, dünyanın en zengini; yazılım devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates ise yardıma muhtaç durumdakileri unutmadı. AIDS'le mücadele fonuna, 750 milyon dolarlık bağış taahhüdünde bulunan Gates'in sözleri ise dikkat çekici. Gates, "Dünyada ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönemden geçiliyor. Ancak bu durum, en yoksul kesime yardımı kesmek için bir bahane olamaz" diye konuştu.

"Davos'u İşgal Et"
Her yıl olduğu gibi Davos'taki toplantılar yine protesto ediliyor.  "Wall Street'i işgal et" hareketinden esinlenen ve "Dünya Ekonomik Forumu'nu işgal et" söylemini benimseyen eylemciler, gelir eşitsizliğini protesto etti. Göstericiler, üzerinde "Hey, Dünya Ekonomik Forumu, geriye kalan 6 milyar 999 bin kişinin temsilcisi nerede?" yazılı pankartı, balonlarla gökyüzüne bıraktı.

(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder