banner181
banner210

Çukurova Havaalanı Uygulama Sözleşmesi imza töreni

26 Ocak 2012 Perşembe 14:36
Bu haber 1113 kez okundu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan Çukurova Havalimanının uygulama sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM ve Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN`ın katıldığı törenle imzalandı.

Çukurova Havaalanı Uygulama Sözleşmesi imza töreni
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı konferans salonunda düzenlenen ve bölge milletvekilleri ile valilerin yanı sıra, Bakanlık Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcıları ile bağlı Genel Müdürlerinde katıldığı imza törenin de ilk konuşmayı yapan Koçoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü KOÇOĞLU, Çukurova Havalimanı projesinin Türkiye`nin 2. büyük havaalanı olacağını belirterek, ``En kapsamlı Yap-İşlet-Devret (YİD) Projesi olacak`` dedi. KOÇOĞLU, havaalanının inşaatında 4 bin, işletmesinde ise bin 250 kişinin çalışacağını ifade etti. 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan BİRDAL, imza töreni öncesinde bir konuşma yaparak 145 milyon lirayı bulan kamulaştırma bedeli ve 357 milyon Euro`luk yatırım tutarıyla inşaa edilecek olan Çukurova havalimanının, Türkiye`nin sivil havacılığına büyük katkılar sağlayacağını ifade etti. BİRDAL, Türkiye`nin güney bölgesindeki işlek ticari omurgalarından biri olan Akdeniz çanağında son dönemde artan potansiyelin bölgenin ulaşım stratejilerinin yeniden değerlendirilmesini zorunlu kıldığını söyledi. Bölgede tek seçenek olarak çalışan Adana Havalimanı`nın bölgenin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını ifade eden BİRDAL, bölgeye hizmet verecek yeni ve yüksek nitelikli alternatif bir bölgesel havalimanına ihtiyaç duyulduğunu ve çalışmaların başlatıldığını anlattı.
Bakanlığın 2023 yılı hedefleri arasında bulunan Çukurova Havalimanı`nın 15 Aralık 2011 tarihinde ihalesinin yapıldığını hatırlatan BİRDAL, ``İhaleye SKY Line Ulaşım Ticaret AŞ/Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi Ve Ticaret AŞ Ortak Girişimi tek başına katılmış ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletme süresi ve 357 milyon 71 bin 685 Avroluk yatırım teklifi sunmuştur`` dedi.

BİRDAL, tamamı özel sektör tarafından yapılan ikinci havlimanı olan ve 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı`nın ilerleyen dönemlerde büyüyebilir şekilde yapılacağını kaydederek, şöyle konuştu:
``Çukurova Havalimanı Projesi kapsamında, 3 bin 500 metreX 60 metre pist, 3 bin 500 metreX 45 metre paralel taksi yolu, iç ve dış hatlar terminal binası, havaalanı oteli,  VIP binası, CİP binası, otopark ve bağlantı yolları, kargo terminali, apron, özel hangarlar bölgesi apronu ve yeni bir havalimanı için gerekli olan tüm tesis, alt ve üst yapılar, belirtilen 36 aylık sürede yapılacak`` dedi.

Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanının, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkânı sağlayacağına dikkati çeken BİRDAL, bölgenin turizme açık olması dolayısıyla da bölgeye farklı bir değer katacağını bildirdi.

Çukurova Havalimanı için 8 milyon metrekare alanda kamulaştırma çalışması yapıldığını anlatan BİRDAL, ``292 adet parselde yapılan kamulaştırma çalışmalarının büyük çoğunluğu tamamlanmış, mahkeme cihetine giden mülk sahipleri ile de anlaşma safhasına gelinmiştir`` diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ise, bu hava limanı projesinin Çukurova için çok önemli olduğunu vurguladı. "Gittiğimiz her ülkede, Türkiye`nin ulaştırma alanında attığı adımlardan gururla bahsediyoruz." diyen ÇAĞLAYAN, yabancı yatırımların Türkiye`ye gelmesinde ulaşımın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Çukurova bölgesinde yetişen ürünlerin, dünyaya pazarlanmasında yapılan hava limanının önemli bir yeri olduğunun altını çizen ÇAĞLAYAN, "Artık, bölgede yetişen çileğe kanat takıp Avrupa`ya göndereceğiz. Türkiye`nin geçen yıl yaptığı 135 milyar dolarlık ihracat rakamlarında Çukurova`nın oranına baktığımızda yüzde 3. Bu oran çok düşük. 2023 hedefimizi yakalamak istiyorsak, bölgenin 10 milyar dolardan fazla ihracat yapması ve ihracattaki payını yüzde 10`a çıkarmamamız lazım. Bu rakamı yakalamak için bu hava imlanı çok önemli. ABu havalimanlarının yanı sıra Akdeniz Sahil Yolu ve Mersin`de yapılan D400 yolu da ulaşımdaki problemleri engelleyecek ve bölgeye ciddi anlamda yatırımların kapısını açacaktır." diye konuştu.

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakını Binali YILDIRIM, 9 senede 9 milyon TL değerinde havalimanı yatırımı yapıldığını belirterek, bu yatırımın yarısından fazlasını bütçeden yararlanılarak gerçekleştirildiğini söyledi. Özel sektör tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye`nin ulaşımda ve yatırımlarda çıtasını büyüttüğünü kaydeden YILDIRIM, "Türkiye şu ana kadar İstanbul`dan başka zenginlik bölgesi oluşturmadı. Anca biz alt yapı yatırımlarını hızlandırarak Türkiye`nin zenginlik bölgesini Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesine kaydırdık. Bakın Ankara`ya, bakın Antalya`ya, buralar Türkiye`nin yeni zenginlik bölgeleri. Çukurova`da Türkiye`nin zenginlik bölgesidir. Ancak yatırımlar yapılmayarak ihmal edilen bir bölgedir. Havalimanının yapılması ile birlikte, bölgeye yatırımlar artacaktır." dedi.
Dünya ekonomisini de değerlendiren YILDIRIM, 2009 krizinden Türkiye`nin yatırım yaparak kurtulduğunu savundu. 2012`de yaşanan Küresel krizle ilgili Türkiye için felaket ön görenlerin yanılacağını dile getirirken "Türkiye`de kiriz yok. Yatırımlar bunun nişanesi." dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, "Kriz var diyenler aslında kriz olsun diye kriz tutanlardır." ifadesini kullandı. Binali Yıldırım, göreve geldiklerinde Türkiye`de 8 milyon vatandaşın hava yollarını kullandığını günümüzde ise bu rakamın 50 milyonu aştığını da sözlerine ekledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı konferans salonunda düzenlenen tören, Bakanlar Binali YILDIRIM ve Zafer ÇAĞLAYAN, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan BİRDAL, Genel Müdür Yardımcısı Funda OCAK, Sky Line ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu adına Koçoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü KOÇOĞLU ve Genel Müdür Yardımcısı Uğur KOÇOĞLU tarafından uygulama sözleşmesinin imzalanması ve kokteyl ile son buldu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder