banner181

KKTC Başbakanı: Rum tarafı beklenen karşılığı vermedi

25 Ocak 2012 Çarşamba 20:16
Bu haber 1976 kez okundu

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türk tarafının atmış olduğu tüm adımlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının Greentree'de beklenen karşılığı vermemesinden dolayı sürecin arzu edilen şekilde sonuçlandırılamadığını söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı...

KKTC Başbakanı: Rum tarafı beklenen karşılığı vermedi
KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türk tarafının atmış olduğu tüm adımlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının Greentree'de beklenen karşılığı vermemesinden dolayı sürecin arzu edilen şekilde sonuçlandırılamadığını söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bundan sonraki süreçte yapacağı her türlü girişime desteklerinin devam edeceğini kaydeden Başbakan Küçük, “Temennimiz, 1 Temmuz’dan önce çok taraflı uluslararası bir konferansın düzenlenerek adada kapsamlı bir çözüme ulaşılması suretiyle yaşanan belirsizliğin sona erdirilmesidir” dedi.

    Başbakan Küçük, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi toplantısı sonrasında basına yaptığı açıklamada, Grentree Zirvesi’ni değerlendirdi. Küçük, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki -Mun’un beşinci kez liderleri bir araya getirmesinin, adada devam eden kapsamlı görüşme sürecine ne kadar çok önem verdiğini gösterdiğini aktardı.

    BM’nin üstlenmiş olduğu bu önemli rolden dolayı hükümet olarak büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden Başbakan Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Kıbrıs sorununun 1 Temmuz 2012’den önce çözülebilmesi için gösterdiği çabayı da desteklediklerini belirtti.

    Başbakan Küçük, Türk tarafının ikinci Greentree Zirvesi’ne giderken kendi içinde gerekli istişareleri geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirdiğine ve toplantıya yapıcı ve yaratıcı önerilerle katıldığına işaret ederek, Türk tarafının çok taraflı konferansa gidilebilmesi için gerekli kararlılığı gösterdiğini söyledi.

    Küçük şöyle devam etti: “İkinci Greentree Zirvesi’nden çıkan sonuca göre, müzakerelerin devam etmesi ve Şubat sonuna kadar liderler arasında bir gelişme kaydedilmesi durumunda Downer tarafından Genel Sekreter’e sunulacak rapor neticesinde, çok taraflı uluslararası bir konferansa gidilmesi muhtemeldir."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder