banner181

Kıbrıs’ta işler Downer’ın raporuna kaldı

25 Ocak 2012 Çarşamba 17:45
Bu haber 1301 kez okundu

Kıbrıs sorununa çözüm için beşinci defa yapılan üçlü zirve sonunda bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, çok taraflı konferansın yapılıp yapılmayacağına Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın...

Kıbrıs'ta işler Downer'ın raporuna kaldı
Kıbrıs sorununa çözüm için beşinci defa yapılan üçlü zirve sonunda bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, çok taraflı konferansın yapılıp yapılmayacağına Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Mart sonlarına doğru yazacağı raporun ardından karar verileceğini açıkladı. Downer’ın raporunun çözüm açısından olumlu olması durumunda Nisan sonu ya da Mayıs ayı başında çok taraflı konferansın yapılabileceğini belirten Genel Sekreter, iki liderin yoğunlaştırılmış görüşmelere devam edeceğini söyledi.

    Bugün BM Güvenlik Konseyi’ni Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili olarak bilgilendirecek olan Downer’ın ardından Genel Sekreter Ban’da Şubat ayında Konsey’e raporunu vereceğini söyledi. New York’un Long Island bölgesindeki Manhassat yerleşkesinde iki gün süre ile devam eden Greentree zirvesinin ardından BM Genel Merkezi’nde basına açıklamada bulunana Ban Ki-Mun, görüşmelerin yönetim, mülkiyet ile vatandaşlık konuları üzerinden yapıldığını söyledi.

    KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetim lideri Dimitris Hristofyas ile birlikte basın toplantısı sonrasında kameralara poz veren BM Genel Sekreteri, BM’nin adada çözüm için taraflara baskı yapamayacağını ifade etti. “Ben liderlere söylediğim gibi bu Kıbrıslıların davası ve onların verebileceği bir karar” diyen Ban Ki-mun, çözüm ile ilgili iki liderin de söyleyeceği sözlerin kendilerini bağlayacağını kaydetti.

    Greentree zirvesinde her iki lidere de artık konuşma yerine eyleme geçilebilecek adımlar atmaları yönünde tavsiyede bulunduğunu aktaran Ban Ki-mun, zirve öncesi Eroğlu ve Hristofyas’a gönderdiği mektuba işaret etti. Greentree’den çok taraflı konferansın ilan edileceği görüşmeler olmasını istediğini aktaran BM Genel Sekreteri, zirveden çıkacak kararında nihai olmasını umut ettiğini dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder