banner181
banner210

Selçuk Dereli: FIFA Kokartını takan kişi şikeden şüpheli kişi

25 Ocak 2012 Çarşamba 17:37
Bu haber 2309 kez okundu

Hakemlik kariyerine nokta koyduğunu açıklayan Selçuk Dereli, bu kararın altında yatan nedenleri Radyospor canlı yayınında açıkladı.    2010 FIFA listesinde olmasına rağmen 22 yıldır yaptığı hakemliği ani bir kararla...

Selçuk Dereli: FIFA Kokartını takan kişi şikeden şüpheli kişi
Hakemlik kariyerine nokta koyduğunu açıklayan Selçuk Dereli, bu kararın altında yatan nedenleri Radyospor canlı yayınında açıkladı.

2010 FIFA listesinde olmasına rağmen 22 yıldır yaptığı hakemliği ani bir kararla bırakan Dereli'nin bu kararı büyük merak uyandırmıştı. İstifasının ardından spor yazarlığı ve yorumculuğu yapmaya başlayan Selçuk Dereli, istifasının ardındaki nedenleri anlattı.

İşte Selçuk Dereli'nin yaptığı çarpıcı açıklamlar;
''Uluslararası düzeyde bir terfi bekliyordum. Orada çok maçlar yönettim. İlk yetenekli hakem olarak programa katıldım. Bu başarılı performansın sonrasında Şenes Erzik Bey'den gelen mesaj üzerine kendisini aradım. Sayın Şenes Erzik bana elit kategoriye çıktığımı söyledi. Bu haber üzerine çok mutlu oldum tabi ki. 22 Yıllık emeğim sonucunda bu noktaya ulaştığımın tebligatını yaptım. Beklediğim süre içinde bana beklenen terfi gelmedi. Sayın Mahmut Özgener'in de bu konuya vakıf olduğunu biliyorum. Ocak ayı gelip, yeni terfilerin yapılacağı süreç gelmesine rağmen, halen bir şey çıkmadı. Bununla da kalmadı MHK ve TFF tavrında da değişiklik oldu. Düşünsenize Türkiye'nin en iyi hakemisiniz ama bırakın derbi maçını 3 büyüklerin maçını bile vermekte zorlandılar. O zaman anladım, bir şeyler olduğunu. Yani birilerinin mevcut korku imparatorluğundan çekinerek bana karşı tavır aldığını gördüm.

HERKESİN MASKESİ DÜŞECEK-BÖYLE VİCDAN OLABİLİR Mİ?
Aslında ben bu tapelerde bekledim; ama olay üzerinden zaman geçti. Geriye dönük incelenirse birşeyler mutlaka çıkar. O dönemlerde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı mahkemeye vermiştim. Ve bana 'Senin o FIFA kokartını sökeceğim. Sana yurtdışında maç yönettirmeyeceğim' demişti. Ben Aziz Yıldırım bunu yapmıştır, demiyorum ama aklımdan da geçmedi, değil.

Bugün insanlar tapelere baktığında, ne demek istediğimi anlayacaklardır. Ben kimseyi de suçlamak istemiyorum. Lütfen böyle algı oluşmasın. Ama yaşananlar üst üste getirildiğinde insanlar gerçekleri o zaman anlayacaklardır. Sayın Şenes Erzik’in bana tebligat yaptığı konuyu başkalarının bildiğini de biliyorum. Gerekirse onları da açıklayacağım ve herkesin maskesi düşecek. Sen Şenes Erzik ve Mahmut Özgener olarak çok önemli yerdesin ve Selçuk Dereli’nin elit hakemliğe yükselmesini engelleyeceksiniz. Böyle bir vicdan olabilir mi?

HODRİ MEYDAN! ERZİK VE ÖZGENER İLE YÜZLEŞEBİLİRİM
Fenerbahçe - Beşiktaş maçından sonra Aziz Yıldırım’ın bana karşı olan hakaretleri mahkeme tutanaklarında var. Aynı rapor hem TFF'nin disiplin kurulunda var hem de mahkeme tutanaklarında var. Sayın Aziz Yıldırım cezaya çarptırıldı. Aziz Yıldırım bunu yapmıştır, demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Şenes Erzik ve Mahmut Özgener bana bu tebligatı yapmışken neden vazgeçtiler. Bunu kim engelledi bunu kamuoyunun öğrenme hakkı var. Hiç karşı karşıya gelipte sormadım. Kimi kime şikayet edeyim. Şenes Erzik bana binbir dereden su getirecek. Bekliyorum, işte hodri meydan. Bu insanlar futbolunun geleceği ile ilgili karar verdiler. Bugün çıksınlar bunun cevabı versinler.

ARTIK HAKEMLİK SAYFASI KAPANDI
Ben artık hakemliği geri istemiyorum. Hiç kimseden bir beklentim yok. Kamuoyunun gerçekleri görmesi için açıklıyorum. Ben cevap bekliyorum. Şenes Erzik ve Mahmut Özgener’den… Neden benim elit kategoriye çıkmam engellendi? Bunu kim engelledi? Bunun açıklamalarını bekliyorum.

Bakın çok net bir örnek vereceğim. Halen oyunlar devam ediyor. Şunu insanların görmesini istiyorum. Bir hafta önce FIFA kokartı takıldı hakemlere. FIFA Kokartını takan kişi şikeden şüpheli kişi. Nasıl o kokartı takar, buna nasıl izin verilir? Bu olaylar yaşanmamış gibi davranıyorlar.

CÜNEYT ÇAKIR İLE KİŞİSEL PROBLEMİM YOK
Cüneyt Çakır ile kişisel anlamda hiçbir problem yok. Hakem arkadaşımın terfi etmesiyle gurur duyarım. Hatta Cüneyt, ben hakemliği bıraktığımda, Selçuk Dereli alkışlarla uğurlanmalı, diye açıklama yaptı. Benim kişisel olarak problemim yok. Ne yapacaktı Cüneyt? Hayır beni oraya almayın, ben gitmem mi diyecekti, ne yapsın! Cüneyt'te bu olayı biliyor. Yaşanan süreçte hakemlerin ismi geçmedi ama Aziz Yıldırım’ın Mahmut Özgener’i arayıp Cüneyt Çakır’ı istediğini de ortada.

Sorun bu, neden bir başkan arayıp hakem ister. Burada iyi niyet arayabilir misiniz? Mahmut Özgener, tapelerdeki konuşmalardan sonra sokağa nasıl çıkacak. Türk futbolu çok ciddi prestij kaybetti. Futbolcusu, taraftarı herkes mağdur oldu. İnsanların emekleri çalındı. Futbol basit bir oyundur ama futbolla oyun olmaz. Keşke Mahmut Özgener dik durabilseydi. Ben fazla birşey istemedim, sadece hakkımı istedim. Bana tebligat edilen hakkımı istedim. Düşünebiliyor musunuz, bir UEFA Asbaşkanı hakeminin hakkını savunamıyor? Eğer ben haklıysam, ki haklı olduğumu biliyorum. Bu insanlar Türk futbolundan ellerini çekmeliler.

HAKEMLER ÜZERİNDEN BİRÇOK OYUN OYNANIYOR
Hakemler üzerinden birçok oyun oynanıyor ve hakemlerin de bundan haberi olmuyor. Kimse bana neden bırakıyorsun Selçuk demedi. Burada iyi niyet, aranabilir mi? Neden biliyor musunuz birilerinin ekmeğine yağ sürmüş oldum. Şimdi Türk futbolunun geleceğini tayin etmeye çalışılıyor.

Hakemliği bıraktığıma hiç pişman değilim. Sadece emeğimin çalınmasına üzgünüm. Zaten üzülerek söylüyorum ki zaman beni haklı çıkardı. Kesinlikle bunun geriye dönüşü olmaz. Elit kategori değil, neyi verirlerse versinler dönüşü olmaz. İnsanlara güvenim kalmadı. Hakemliği bıraktım gün bile üzülmedim. Kırgınlıklarım oldu. İmparator bir hiç olacağıma, onurlu bir insan olarak yaşamayı tercih ettim. Artık o kadar mutluyum ki yorumcuyum, yazıyorum aileme zaman ayırıyorum.''

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder