banner181

Yüz nakli olan Uğur Acar, konuşmaya başladı, sakalları çıktı

25 Ocak 2012 Çarşamba 13:49
Bu haber 620 kez okundu

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Özlenen Özkan, yüz nakli olan Uğur Acar’ın konuşmaya başladığını ve az da olsa sakallarının çıktığını açıkladı. Uşak’ta beyin ölümü...

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Özlenen Özkan, yüz nakli olan Uğur Acar’ın konuşmaya başladığını ve az da olsa sakallarının çıktığını açıkladı.

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’nın bağışlanan organlarından yüz ile kol ve bacağının nakledildiği Uğur Acar ve Atilla Kavdır’ın tedavileri devam ediyor. Cuma gecesi yüz nakli olduktan sonra yoğun bakımdan çıkarılarak serviste tedavisine devam edilen Uğur Acar, doktorları şaşırtmaya devam ediyor.

    Son gelişmeler hakkında bilgi vermek için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi B Blok girişinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Özlenen Özkan, İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Koçak ve Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici basın toplantısı düzenledi.

    Hastalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özlenen Özkan, Uğur Acar’ın durumun çok iyi olduğunu kaydetti. Uğur Acar’a bugün sabah ‘hoş geldin’ demeyi planladıklarını ancak odaya girince Acar’ın kendilerine ‘hoş geldin’ dediğini söyleyen Doç. Dr. Özlenen Özkan, “Biraz boğuk bir sesti. Ama konuşuyor. Anlaşılıyor. Ama bu bizim için çok önemliydi. Susadığını acıktığını ifade etti. Her şeyin yolunda gittiğini ifade etti. Uğur beklediğimizden çok iyi.” diye konuştu.

Uğur Acar’ın çok azda olsa sakallarının çıktığını ifade eden Özlenen Özkan, “Beklenen bir gelişme bu. Çok küçük bir şekilde yeni çıkan sakalları var.” dedi. Acar’ın çok motive olduğunu söyleyen Özkan, aralarında geçen bir konuşmayı da şöyle anlattı:” Aramızda konuşurken, ‘Televizyon izlesin mi? dedik. Acaba yüzünü görürse bir sıkıntı olur mu? diye konuşuyorduk. Ama kendisi el kol hareketleriyle ‘Görünce çok mutlu olacağım.’ dedi. ‘Bir sıkıntı olmaz.’ dedi. Yeni yüzüne çok motive. Yeni yüzünü görmedi.” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Prof. Dr. Ömer Özkan’ı aradığını ve yurtdışında olduğu için yeni arayabildiğini söylediğini belirtti. Özkan, Orgeneral Özel’in bu ameliyatların gaziler için bir umut olduğunu söylediğini aktardı.

Kol ve bacak nakli olan Atilla Kavdır’ın durumun da iyi olduğunu açıklayan Özlenen Özkan, bir süre daha yoğun bakımda kalacağını söyledi.

Prof. Dr. Ömer Geçici de dün ve bugün Uğur Acar’ı gördüğünü ve durumun iyi olduğunu söyledi. Düne göre çok iyi durumda olduğunu belirten Ömer Geçici, “Dün konuşamıyordu. Bugün kendini ifade edebiliyor. Şaka bile yaptı. 'Nasıl?' diye sorduk. Güzel ve net cevaplar verdi. Olumlu bir gelişme. Hayata daha sıkı tutunması için elimizden geleni yapacağız. Yüzünü görmesi için buna biz ve tedavi ekibi birlikte karar vereceğiz. Dolayısıyla çok hızlı da olabilir, zaman da alabilir. Bunun bir zamanı yok şuan için. Uğur’un genel yapısı ve hayatı sevmesi açısından bu sürecin çok hızlı işleyeceğini düşünüyorum.” dedi.

Doç. Dr. Hüseyin Koçak, her iki hastanın da durumunun iyi olduğu, herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder