banner181

banner213
banner210

ABD'de başkan adaylığı - Anketlere göre Gingrich Romney’i geride bıraktı

25 Ocak 2012 Çarşamba 10:27
Bu haber 1211 kez okundu

Yeni yayınlanan ankete göre Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmaya çalışan Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich en büyük rakibi Massachusetts eski valisi Mitt Romney karşısında ilk defa öne geçti. ABD genelinde yapılan ankette...

ABD'de başkan adaylığı - Anketlere göre Gingrich Romney'i geride bıraktı
Yeni yayınlanan ankete göre Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmaya çalışan Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich en büyük rakibi Massachusetts eski valisi Mitt Romney karşısında ilk defa öne geçti. ABD genelinde yapılan ankette Gingrich, oyların yüzde 31’ini alırken Mormon mezhebinden ve servetinden dolayı Cumhuriyetçi Parti tabanında eleştiri konusu olan Romney yüzde 27’de kaldı.

Amerika’nın aygın kamuoyu araştırma şirketinden Gallup’un anketi, Güney Carolina’daki ön seçimlerin Gingrich’e avantaj sağladığını gösterdi. Son haftalarda Amerika genelinde yapılan anketlerde Cumhuriyetçi başkan aday adayları içinde hep birinci gelen Romney, ilk defa Gingrcih’in arkasında kaldı. Cumhuriyetçi başkan aday adayları geçtiğimiz Aralık ayına kadar anketlere göre sürekli yer değiştiriyordu. Yaz ayından bu zamana kadar bu partiden aday adaylığını açıklayan hemen her aday anketlere göre bir dönem seçmenin en çok beğendiği aday olarak lanse edilmişti.

Gallup tarafından yapılan açıklamaya göre 5 gün süreli bir çalışma sonunda elde edilen sonuçlara göre Başkan Barack Obama, Gingrich’in ya da Romney’in rakibi olması durumunda her ikisini de yüzde 50’ye 48 ile üstünlük sağlıyor.

Gallup’un anketinde Cumhuriyetçi başkan adayı olmak için yarışan Pennsylvania eski senatörü Rick Santorum ile Texas milletvekili Ron Paul'un oyların ancak yüzde 12’sini aldığı görüldü.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder