banner181
banner210

Açlıktan yollarda telef olan kuşlar için yem bırakıldı

25 Ocak 2012 Çarşamba 09:50
Bu haber 567 kez okundu

Bursa’da geçtiğimiz günlerde etkili olan yoğun kar yağışı, özellikle yüksek kesimlerde yaban hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Büyükorhan - Orhaneli ilçe yolunda açlık nedeniyle asfalt üzerinde onlarca kuşun araçlar altında...

Açlıktan yollarda telef olan kuşlar için yem bırakıldı
Bursa’da geçtiğimiz günlerde etkili olan yoğun kar yağışı, özellikle yüksek kesimlerde yaban hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Büyükorhan - Orhaneli ilçe yolunda açlık nedeniyle asfalt üzerinde onlarca kuşun araçlar altında kalarak telef olması üzerine, bölgede yol kenarlarına yem bırakıldı.

    Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Orhaneli Orman İşletme Müdürlüğü, son günlerde etkili olan kar yağışı sebebiyle doğada yaşayan hayvanlara el uzattı.

    Ekipler, Büyükorhan - Orhaneli ilçe yolunda açlıktan asfalt üzerine konan onlarca kuşun araçlar altında kaldığı tespiti üzerine öncelikle buraya gitti. Karla kaplı sahalarda erime ile yemlerin suya karışmaması için kuru alanlar oluşturuldu. Karlardan temizlenen yerlere kuşlar için yem serpildi.

    Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, hayvan türlerinin üçte ikisinin ormanda yaşadığını hatırlattı. Ormanda meyve ağaçlarının zamanla azalması ve meyvelerin yaban hayatı gözetilmeden toplanması ile yiyeceklerin azaldığına dikkat çeken Coşkun, hayvanların bu tür desteklere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder