banner181

İzmir Körfezi'nde koli basili değeri sıfırlandı

25 Ocak 2012 Çarşamba 10:47
Bu haber 523 kez okundu

İzmir Körfezi’ndeki değişimi 2001 yılından bu yana kontrol altında tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her ay İZSU laboratuvarına yaptırdığı tahlillerin sonuçları, denizdeki iyileşmeyi gözler önüne serdi. 11 noktadan alınan numunelerde...

İzmir Körfezi'nde koli basili değeri sıfırlandı
İzmir Körfezi’ndeki değişimi 2001 yılından bu yana kontrol altında tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her ay İZSU laboratuvarına yaptırdığı tahlillerin sonuçları, denizdeki iyileşmeyi gözler önüne serdi. 11 noktadan alınan numunelerde yapılan tahliller, körfezdeki su kalitesini belirlemek için kullanılan askıda katı madde (deniz suyunda çökmeyen kimyasal maddeler, çürüyen planktonlar), koli basili ve bulanıklık verilerinin son iki yıldır Avrupa Birliği (AB) Yüzme Suyu ve Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği sınır değerlerinin çok altında olduğunu ortaya koydu.

Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile İZSU araştırma sonuçlarına göre 1997 yılında yapılan ölçümlerde körfezde 100 mililitrede 3 milyonun üzerinde olan koli basili miktarı, Büyük Kanal Projesi’ni takiben Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisi’nin işletime alındığı 2001 yılında, farklı noktalarda 2 binin üzerindeydi. Büyük Kanal Projesi ve körfezin temizlenmesi için yürütülen çalışmalar sonucunda koli basili değerleri, özellikle 2005 yılından sonra giderek düştü. Büyük Kanal'ın revizyonuyla birlikte son iki yılda ise sıfır değerinin görüldüğü istasyon sayısı arttı ve koli basili değerleri, AB'nin söz konusu yönetmeliğindeki değerlerin çok altına indi. Askıda katı madde eğerleri ise sınır değer olan litrede 30 miligramın oldukça altına kaldı. Son yıllarda peşpeşe devreye giren arıtma tesislerinin etkisiyle körfez suyu ışık geçirgenliği değerlerinde gözle görülür bir iyileşme izlenirken bulanıklık açısından da doğal rengine ulaştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder