banner181

"3-4 Ay Sonra Cari Açığı Konuşmayabiliriz"

25 Ocak 2012 Çarşamba 10:46
Bu haber 1066 kez okundu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk ekonomisinin bu sene yüzde 4 büyümeyi rahatlıkla gerçekleştirebileceğini söyledi.

 Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TRT Haber Büyüteç programında önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası Başkanı’nın Türk ekonomisiyle ilgili konuları değerlendirdiği programdan satırbaşları şöyle:

Türk Lirasının Değer Kaybetmesini İsteyenler Var
“Türk lirasının değer kaybetmesini yurt dışından isteyenler, bunun için çaba gösterenler, raporlar yazanlar olabilir ama bunları çok önemsememek gerekiyor.”
 “Çok fazla derin komplo teorilerine falan girmeye gerek yok. Burada döviz piyasasında en büyük oyuncu Türkler. Olabilir tabii Türk lirasının değer kaybetmesini yurt dışından isteyenler olabilir, bunun için çaba gösterenler raporlar yazanlar olabilir ama bunları çok önemsememek gerekiyor. Esas önemli olan bizim kendi vatandaşlarımızı doğru yöne yönlendirmemiz. Merkez Bankasının hareketi daha ziyade Türkiye’de yerleşiklerin davranışlarını dönüştürmeye yönelik. Neyin reel neyin spekülatif olduğu aslında sizin beklentinizle ilgili bir şey. Eğer hep birlikte Türk toplumu bekliyorsa Türk lirası daha da zayıflayacak o zaman davranışımız hep birlikte değişir; hep birlikte Türk lirasının daha güçleneceğini beklemeye başlarsak tekrar davranışımız değişir. Şimdi bunun neresi reel neresi spekülatif ikisi birbiriyle iç içe. O yüzden Merkez Bankası’nın zaman zaman yön gösterici büyük bir oyuncu olarak devreye girmesi gerekiyor. Araçlar da bunun için yeterli. Dikkat ederseniz ek parasal sıkılaştırma tabir ettiğimiz politikayı iki cephede kullandık. Hem döviz satım alımı yaparken, aynı zamanda Türk lirasında çok sıkı gittik. İki silahı aynı anda kuvvetli bir şekilde kullandığımızda bu trendi tamamen bertaraf ettik. Tamamen kırdık. Şu anda iletişim araçlarını da kullandıktan sonra da o beklenti tamamen kırılmış durumda. “

“Bundan 3-4 ay sonra cari açık artık konuşulmaz bir noktaya gelebilir”
“Mali disiplin iyi gidiyor, para politikaları da gereken tedbiri gereken yerde alırsa büyümede 4’ü biz sağlarız. “ “Muhafazakar bir yaklaşımdan Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 5 diyebiliriz. Burada çok da büyük hata yapmamış oluruz. Bunun ötesine de geçebilir daha hızlı da büyüyebilir, Türkiye’nin bir takım yapısal reform ihtiyaçları var bunlar da biliniyor, zaman içerisinde adımlar da atılıyor, biraz da o konuda ilerleme sağlanırsa 5’in üzerine çıkabilir. Türkiye’nin enflasyonist olmayan potansiyel büyümesi içinde bulunduğumuz yıl için 4 gibi bir rakam orta vadede programa konuldu. Biz bunun ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Avrupa’daki yavaşlamaya rağmen, Avrupa’daki büyümenin eksiye düşmesine rağmen 4 gibi bir rakam Türkiye’de ulaşılabilir. Yeter ki biz politikalarımızdan ödün vermeyelim. Mali disiplin iyi gidiyor o iyi gitmeye devam etsin. Para politikaları da gereken yerde gereken tedbiri zamanında alsın 4’ü biz sağlarız. Onu şu güvenle söylüyorum; çeyrekten çeyreğe sıfır devam etse, bundan sonra tamamen yatay gitsek zaten baz etkileriyle yüzde 1,5’un üzerinde bir büyüme kendiliğinden gelecek. Yani dolayısıyla daha zayıf tahminler var, bazı uluslararası kuruluşlar biraz daha düşük bekliyorlar. Son çeyrek de duruma bakıyoruz hiç fena değil. O noktadan itibaren 0 büyüsek bazı uluslararası kuruluşların daha karamsar daha düşük büyüme tahminleri olan 2 civarında zaten hiçbir şey yapmasak da sağlıyoruz. Ama Türkiye’nin büyüme dinamikleri ve potansiyel büyümesi çok güçlü.

Vatandaş Krizi Televizyonlardan Fark Ediyor
Vatandaş dünyadaki krizi televizyonlardan fark ediyor, kendisi hiçbir şey hissetmiyor. Çok rahat bir şekilde Türkiye’de bu sene 4’ü sağlarız ondan sonra tekrar 5’e ve 5’in üzerine dönebiliriz seneye diye düşünüyoruz. 4’le de cari açık belki % 8’in bile altında olabilir. Orta vadeli programa % 8 konulmuştu… Onu biraz izleyip görmek lazım. Çünkü kredilerden netice aldık, kredi büyümesini yavaşlattık. Döviz kurunda da hala da rekabetçi avantajımızı ciddi bir şekilde koruyoruz. O yüzden orda da yüzde 8’in altına doğru gitme ihtimali var. Tahminim bundan 3-4 ay sonra cari açık artık konuşulmaz bir noktaya gelebilir. Hem finansman tarafından herkes rahat olduğumuzu görecek. “


(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder