banner181

Devletin Zirvesinden Fransa'ya Tepki

24 Ocak 2012 Salı 17:15
Bu haber 1724 kez okundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek Fransa'da kabul edilen yasayı eleştirdi.

Devletin Zirvesinden Fransa'ya Tepki
 Fransa Senatosu'ndan geçen utanç yasasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sert tepki gösterdi . Fransa'yı defalarca uyaran Cumhurbaşkanı, karar sonrası da sert konuştu.
Gül, "Senatodan çıkan bu kanunu esefle kınıyorum öncelikle bunu söylemek isterim. Fransa gibi Avrupa'nın önemli bir ülkesi dünden itibaren ifade özgürlüğünü kısıtlayan, özgür bilimsel çalışmaları kısıtlayan ülkeler kategorisine girmiştir. Uluslararası bir konunun seçime beş kala yapılması, bunun tamamen bir seçim yatırımı olması Fransa gibi bir ülkeyi çok küçültücü bir davranıştır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, Fransız senatörlere de şu sözlerle çağrıda bulundu.
"Şimdi ümit ederim ki en az 60 senatör, Fransız demokrasisi üzerindeki bu gölgeyi kaldırmak için Anayasa Mahkemesi'ne müraacaat ederler. Böyle bir ülkeye hiç yakıştıramadım. Bundan sonra hükümetimizin alacağı tedbirler de gayet katı ve kesin bir şekilde uygulanacaktır. Dünden itibaren Türk Fransız ilişkileri çok farklı mecrada olacaktır bundan sonra. Çok derin bir iz bırakacaktır ve derin bir darbe vuracaktır."

Bir Tepki de Cemil Çiçek'ten
Fransa Senatosu'ndan geçen Ermeni Yasası'na bir tepki de Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten geldi. 
Çiçek, "Fransa'nın bu tarihi meseleyi tek taraflı sonuca bağlamasının, Türk-Fransız ilişkilerini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır" dedi.
Meclis Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yasanın gerek içeriği gerekse dayandırıldığı gerekçeler bakımından oldukça yanlış olduğunu kaydederek, "Özellikle ifade özgürlüğü bakımından sağlıksız bir gelişmedir" dedi. 
Çiçek, bu kararın Türk-Fransız ilişkilerini etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu da vurgulayarak, Fransa'daki seçim dönemi dinamiklerinin gözetilerek bu sürecin yürütüldüğünü kaydetti.
(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder