banner181

banner213
banner210

"Fransa S&P'nin attığı çiziği unutturmaya çalışıyor"

24 Ocak 2012 Salı 17:13
Bu haber 460 kez okundu

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Fransa Senatosu’nda kabul edilen Ermeni teklifine ilişkin, "Sarkozy aslında bu yolla, Standart&Poors’un, onların karizmasına attığı çiziği unutturmaya çalışıyor" dedi.

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  "Türkiye-Libya İş Forumu"na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Trablus’ta gazetecilerin sorusu üzerine, Fransa Senatosu’nda kabul edilen "sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasına ilişkin" kararı değerlendirdi.
Çağlayan, Fransa Senatosu’nda kabul edilen Ermeni teklifine ilişkin, "Şimdi önümüzde başka bir imkan var; 60 milletvekilinin ortak hareketiyle konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi... Zaten, bırakın anayasal olmasını, bana göre gayri yasal olan Fransa’nın bu uygulamasının Fransız Anayasa Mahkemesi’nden döneceği kanaatindeyim" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki açıklamasını beklediğini belirten Çağlayan, "Sayın Başbakanımız bu konuyla ilgili bütün boyutlarıyla açıklamayı yapacaktır" diye konuştu.
"Sarkozy, Standart&Poors’un, karizmalarına attığı çiziği unutturmaya çalışıyor

Çağlayan, şunları kaydetti:
"Ama şimdi önümüzde başka bir imkan var; 60 milletvekilinin ortak hareketiyle konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi. Zaten gayri yasal, bırakın anayasal olmasını, bana göre gayri yasal olan Fransa’nın bu uygulamasının Fransız Anayasa Mahkemesi’nden döneceği kanaatindeyim. Bunu Fransız Senatosu’nda dün, tekrar tekrar ifade eden birçok insanı da gördük. Kişi kendine yakışanı yapar. Onlar da kendilerine yakışanı yaptılar.
Sarkozy aslında bu yolla, Standart&Poors’un, onların karizmasına attığı çiziği unutturmaya çalışıyor. Zaten ekonomik anlamda bir küme düştüler. Şimdi dış politika konusunda da bütün dünya tarafından karizmalarının çizildiğini gördüler.
Bir devletin parlamentosunun, senatosunun işi değil bunlar. Bunlar tarihçilerin işi. Şimdi Afrika coğrafyasındayız. Ruanda’yı, Cezayir’i de aynı şekilde gündeme getirsinler. ’Ruanda’da ve Afrika’da Fransız katliamı vardır demek suçtur’ diye bir kanun daha çıkartabilirler, hazır elleri değmişken.
Bu konuda biz Fransız Parlamentosu’nun, Senatosu’nun sağduyusuna güveniyoruz. Ümit ediyoruz, Sayın Sarkozy’nin yaptığı yanlışı Parlamento, Senato bir şekilde düzeltir ama neler olacağı, bundan sonraki safhasının ne olacağı konusunda Sayın Başbakanımızın açıklamaları hepimizi bağlayacak açıklamalardır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder