banner181

Merkez faizi değiştirmedi

24 Ocak 2012 Salı 17:11
Bu haber 1600 kez okundu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde, borç vermede yüzde 12,5’te sabit tuttu.

Merkez faizi değiştirmedi
 Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Erdem Başçı başkanlığında toplandı.
Bankadan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, gecelik faiz oranlarının borçlanmada yüzde 5’te, borç vermede 12,5’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranının da yüzde 12’de sabit tutulduğu bildirildi.
Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5,75 düzeyinde sabit tutulduğu ifade edildi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0, borç verme faiz oranının da yüzde 15,5’te sabit tutulduğu kaydedildi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 21 Şubat 2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında devam etmesi kararlaştırıldı. Merkez Bankası ayrıca, bir ay vadeli repo ihaleleri ile 27 Ocak-23 Şubat 2012 döneminde yapılması planlanan toplam fonlama miktarı için üst sınır 20 milyar TL, söz konusu dönemde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınır ise 5 milyar TL olarak belirlendi.

Merkez Bankası açık piyasa işlemlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Merkez Bankası’nın, 25 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı duyuru ile bankaların likidite yönetimlerini kolaylaştırmak ve toplam fonlama maliyetlerini öngörebilmelerine yardımcı olmak amacıyla bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağlamayı planladığı fonlama miktarı hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendireceğini açıkladığı anımsatılarak, bu çerçevede bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağladığı vadesi gelmemiş toplam fonlama stoğu (haftalık vadeli fonlama miktarı) için planlanan alt sınır Reuters sisteminin "CBTF" sayfasında ilan edilmeye devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, söz konusu uygulamanın devamı olarak, TCMB Başkanı’nın İstanbul Sanayi Odasında yaptığı sunumda Merkez Bankası likidite yönetimi hakkında bankaların öngörebilirliğini artırmak amacıyla bir sonraki Kurul toplantısına kadar miktar ihalesi yöntemi ile düzenlenen bir hafta vadeli repo ihalelerine ilişkin günlük fonlamanın 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında olacağını belirtildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 21 Şubat 2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında devam etmesi kararlaştırıldı. Söz konusu alt ve üst sınır her Para Politikası Kurulu toplantısından sonra Reuters sisteminin "CBTF" sayfasında ilan edilmeye devam edecek.

ÜST SINIR 20 MİLYAR TL

Ayrıca, yapılan TL likidite öngörüleri ve Hazine hesap bakiyesinin yüksek düzeylerde seyredeceği hususları dikkate alınarak 2012 yılı Para ve Kur Politikası’nda yer alan likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde başlanan bir ay vadeli repo ihaleleri ile 27 Ocak ? 23 Şubat 2012 döneminde yapılması planlanan toplam fonlama miktarı için üst sınır 20 milyar TL, söz konusu dönemde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınır ise 5 milyar TL olarak belirlendi. Likidite koşullarında öngörüler dışında önemli bir değişiklik gözlendiği istisnai durumlarda planlanan limitlerin dışında fonlama yapılabilecek
(milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder