banner181

Yeşilçam’ın yeni adresi Adana

24 Ocak 2012 Salı 16:36
Bu haber 3180 kez okundu

Adana’da bir dönem Türk sinemasının kalbinin attığı ‘Yeşilçam’ adıyla kurulan Film ve Kültür Sanat Merkezi’nin açılışı yapıldı.    Yapımcı Birsen Sarıkoca öncülüğünde, Mithat Paşa Mahallesi, Mücahitler...

Yeşilçam'ın yeni adresi Adana
Adana’da bir dönem Türk sinemasının kalbinin attığı ‘Yeşilçam’ adıyla kurulan Film ve Kültür Sanat Merkezi’nin açılışı yapıldı.

    Yapımcı Birsen Sarıkoca öncülüğünde, Mithat Paşa Mahallesi, Mücahitler Caddesi üzerinde kurulan merkezde, Yeşilçam’ın kaybolan ruhu tekrar canlandırılacak. Yerel sanat dostlarının katılımıyla açılışı yapılan Adana Yeşilçam Film Kültür Sanat Merkezi’nin sahibi Birsen Sarıkoca, İstanbul’da oturduğunu, ancak kısa bir süre önce geldiği Adana’da böyle bir yerin eksikliğini hissettiğini söyledi.

    Yönetmen Murat Kızıl ve Yılmaz Güney’e benzerliğiyle bilinen oyuncu Abdullah Can’ın da destekleriyle bu konuda ilk adımı attığını ifade eden Sarıkoca, merkezde yeni Cüneyt Arkın ve Türkan Şoray’ların yetiştirileceğini açıkladı. Sinema ve tiyatroya ilgi duyan gençleri burada eğiteceklerini dile getiren Sarıkoca, “Gaza bastık gidiyoruz. Türk sinemasını yeniden Çukurova’ya taşımak istiyoruz. ‘Yeşilçam burada’ diyoruz.” diye konuştu.

    Oyuncu Abdullah Can da Adana’ya sinema filmi çekmek için gelen Birsen Sarıkoca ile ‘el ele vererek’ bu işe başladıklarını kaydetti. Can, 'Yıkılmayan Duvarlar' adlı filmi bitirdiklerini ve 'Cehaletin Sonu Kanlı Toprak' isimli yapımın çekimlerine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

    Birsen Sarıkoca’nın eşi yönetmen Murat Kızıl da Yeşilçam’ı Adana’da yaşatmak istediklerini aktardı. Gençleri, kültür ve sanat ortamına çekeceklerine işaret eden Kızıl, plato haline getirmeyi hedefledikleri mekânda yeni sanatçıları yetiştirmek istediklerini hatırlattı. Kızıl, şirket olarak bu yıl beş film yapmayı planladıklarını bildirdi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder