banner181

İskenderun Limanı LİMAK Grubu'na devredildi

24 Ocak 2012 Salı 13:07
Bu haber 1635 kez okundu

İskenderun Limanı’nın 36 sene süreyle işletme hakkı LİMAK Yatırım’a devredildi. Şirket, bu proje için 6 büyük bankadan 425 milyon dolar kredi temin etmişti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik...

İskenderun Limanı LİMAK Grubu'na devredildi
İskenderun Limanı’nın 36 sene süreyle işletme hakkı LİMAK Yatırım’a devredildi. Şirket, bu proje için 6 büyük bankadan 425 milyon dolar kredi temin etmişti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun katıldığı devir töreninde konuşan LİMAK Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, amaçlarının İskenderun Limanı’nı Doğu Akdeniz’e hizmet veren bir liman haline getirmek olduğunu söyledi. Özdemir, “Bu kapsamda limana 250 milyon dolar yatırım yapacağız ve limanının bir kısmını konteyner limanı yapacağız.” dedi.

Limanla ilgili çalışmalara, devir işlemlerinin gerçekleşmeden önce başladıklarını kaydeden Özdemir, “Liman ilk etapta 40 bin daha sonra 1 milyon kapasiteli bir konteyner limanı olacak. Bu kapsamda, 250 milyon dolarlık yatırım yapacağız. İnanıyorum ki, bölge için oluşturulan ekonomik gücü hayata geçirmiş olacağız. İskenderun Limanı bölge halkının gücüne güç katacaktır.” dedi.

Bu proje için 6 büyük bankadan 425 milyon dolar kredi temin ettiklerini de dile getiren Özdemir “Avrupa’da yaşanan sıkıntıları gördüğümüzde bu alınan kredinin önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

BAKAN YILDIRIM: LİMANIN DEVRİ İLE BÖLGEDE İSTİHDAM ARTACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise devir işleminin özelleştirme projesi olmadığını sadece limanın 36 seneliğine işletme hakkının devri olduğunu ifade etti. Bundaki amacın limanın işlevselliğini arttırılması olduğunu aktaran Yıldırım, “Liman, kapasitesini arttırarak gerek ülke ekonomisine gerekse komşu ülkelere hizmet verecek. Burada çalışan 300 işçimiz TCDD’de devredildi. Liman işçisiz alındığı için, gelen firma kendi elemanı alacak. Bu da bir istihdama katkı sağlayacak.” dedi.

LİMAK Yatırım’ın, ilk etapta konteyner kapasitesini 400 bine, daha sonra da 1 milyona çıkaracağını da dile getiren Bakan Yıldırım, “Bu liman gelirleri giderlerini karşılayamaz hale düşmüştü. Bu yatırım demek. Bu devir işlemlerinden gelen paranın kira bedeli ise yeni demir yolu yapımında kullanılacak. Her neresinden bakarsanız bakın bu bir kazan kazan projesidir.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, bu yatırımın ardından LİMAK Grubu’nun İskenderun’u Türkiye’nin ithalat ve ihracatının dışında bir aktarma limanı yapmak olduğunun altını çizdi. Limanın bu anlamda çok verimli olduğuna işaret etti.

BAKAN ŞİMŞEK: ÖZELLEŞTİRMEDEKİ AMACIMIZ VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de işletme hakkını devredilen liman için, yapılan 250 milyon dolarlık yatırımın çok önemli olduğuna işaret etti. Limanlar arası rekabet gücünün arttırılması için bu yatırımın önemli olduğuna değinen Şimşek şunları söyledi:

“Ulaştırma bakanı bütçeden en çok payı alıyor. Ancak kendilerine kaynak yaratma da önemli kararlar alıyorlar. Yargının hızlandırılması projesi ile inşallah kararla Danıştay’dan hızlı bir şekilde çıkar. Özelleştirmeden amacımız, verimliliği arttırmak. Yatırımcı hem bize kira ödüyor. Bir de büyük bir yatırım taahhüt ediyor hem de daha iyi işletiyorlar. Türkiye’nin stratejik konumu çok önemli. İşte bu yönden, bizim ticarette rekabet edeceğimiz limanlara ihtiyacımız var. Bu açıdan, bu devir işleminin çok önemli olduğunu düşüyorum.”

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder