banner181
banner210

Bakanlık, Side'de tarihi eserleri ayağa kaldırma projelerine destek verecek

24 Ocak 2012 Salı 10:48
Bu haber 1945 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Side Belediyesi'nin ören yerlerindeki tarihi eserleri ayağa kaldırma çalışmalarına destek vereceğini açıkladı. Bakanlık, destek kapsamında Roma dönemine ait Büyük Hamam, Liman Hamamı ile Athena ve...

Bakanlık, Side'de tarihi eserleri ayağa kaldırma projelerine destek verecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Side Belediyesi'nin ören yerlerindeki tarihi eserleri ayağa kaldırma çalışmalarına destek vereceğini açıkladı. Bakanlık, destek kapsamında Roma dönemine ait Büyük Hamam, Liman Hamamı ile Athena ve Apollon Tapınağı'nı Side Belediyesi'ne tahsis etti. Belediye, 2012 yılı içinde Anadolu Üniversitesi'nin tapınaklar bölgesinde Athena, Apollon ile Side Antik Tiyatro yanındaki ticari agoranın içinde bulunan Tüke (Thyke) Tapınağı'nın kaldırılma çalışmalarına da destek verileceğini belirtti.

Anadolu Üniversitesi ve Side Belediyesi'nin desteği ile geçen yıl başlatılan Tüke Tapınağı'nı ayağa kaldırma çalışmaları ağustos ayı ortalarına doğru sona erecek. Tahsisle birlikte tapınaklar bölgesine girişler biletle olacak ve belediye elde edilecek geliri, Side Antik Kent içinde bulunan tarihi eserlerin ayağa kaldırılması ve onarımına harcayacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, yaptığı açıklamada Side Belediyesi'nin ören yerlerinde tarihi eserleri ayağa kaldırma çalışmasına her zaman destek olacaklarını söyledi.

    Side Belediyesi'nin 2 yıl önce başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi ve Tarihi Eserleri Ayağa Kaldırma ve Koruma Projesi'nin turizm bölgelerine model olduğunu belirten Arıcı, belediyenin Side Antik Tiyatro, Athena, Tüke ve Apollon Tapınağı'nı korumaya yönelik tüm çalışmalarına destek olacaklarını kaydetti.

    Side'nin sıradan bir turizm beldesi olmadığını ifade eden Arıcı, şunları söyledi: "Türk turizminin ilk dışa açılan penceresi. Ülkemizde tarihi kazılar Efes'ten sonra 1947 yılında Side'de yapılmaya başladı. Side, deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra kültür, tarih ve arkeoloji turizminde model turizm beldesi. Hedefimiz, Side'de tarihi eserleri kısa sürede ayağa kaldırarak beldeye gelen turist sayısını 4 milyondan 8 milyona çıkarmak. Kültür turizminin temeli arkeolojik zenginliklerimizi korumadan geçiyor. Bakanlık olarak tarihi eserleri koruyan ve sahip çıkan her belediyeye destek olacağız. Bu konuda Side Belediyesi örnek bir belediye."

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder