banner181

TÜMSİAD: 7,5 milyar lira tutarında enerji tasarrufu yapabiliriz

24 Ocak 2012 Salı 10:36
Bu haber 460 kez okundu

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şubesi Ar-Ge Komisyonu Başkan Yardımcısı Sait Çokal, enerji verimliliği çalışmalarıyla bina sektöründe yüzde 30, sanayide yüzde 20, ulaşımda yüzde 15 olmak üzere yaklaşık 7,5 milyar...

TÜMSİAD: 7,5 milyar lira tutarında enerji tasarrufu yapabiliriz
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şubesi Ar-Ge Komisyonu Başkan Yardımcısı Sait Çokal, enerji verimliliği çalışmalarıyla bina sektöründe yüzde 30, sanayide yüzde 20, ulaşımda yüzde 15 olmak üzere yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyeli olduğunu söyledi.

    Dernek binasında iş adamlarına ’Enerji Verimliliği ve Farkındalık’ konulu seminer veren Sait Çokal, enerji verimliliğine yönelik ilk çalışmaların, petrol krizi ve fiyat artışlarına bağlı olarak sanayileşmiş batı ülkeleri ile Japonya’da uygulandığını kaydetti. Fosil kaynaklarının yakın gelecekte tükeneceğini, alternatif enerji kaynaklarının henüz ekonomik olmadığını aktaran Çokal, “Artan talep nedeniyle enerji fiyatları arttı. Yerli kaynaklar yetersiz olduğu için ithalata bağımlılık önlenemiyor. Ekolojik denge alarm verirken, küresel ısınma tehlikesini her geçen gün artırıyor.” dedi.

    Çokal, söz konusu bu tehlikelerden bahsederken, Türkiye’de yapılacak enerji verimliliği çalışmalarıyla, yılda dört Keban Barajı inşa edebilecek yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

    Cari açığın büyük bir bölümünün, enerji üretim santrallerinin hammaddesi olan doğalgaz tüketiminden kaynaklandığını belirten Çokal, “Yapılacak enerji verimliliği çalışmalarıyla dışa bağımlılığımız ve küresel ısınma azalacaktır.” şeklinde konuştu.

    Çokal, TEİAŞ 2010 yılı verilerine göre, kurulu gücün önceki yıla göre yüzde 10,6 artışla yaklaşık 50 bin MW’a ulaştığını ifade etti. Çokal, yıllık enerji tüketiminin 210 milyar kWh ile dünyadaki yıllık enerji tüketimi artış oranının 2 katı olduğuna işaret ederek, aynı performansın enerji verimliliği ile ilgili çalışmalarda da gösterilmesi gerektiğini vurguladı.    YILDA 1 MİLYAR DOLAR TASARRUF

    Meskenlerde 5+2 tarifesine geçilerek yüzde 10 tasarruf sağlanabileceğini dile getiren Çokal, Türkiye’de yaklaşık 22 milyon mesken abonesi bulunduğunu, mesken tüketiminin, toplam tüketimin yüzde 23'ü olduğunu hatırlatarak, “Yıllık enerji tüketimi yaklaşık 210 milyar kWh. Bu da yılda 1 milyar TL tasarruf demektir.” dedi.

    Çokal, sanayi, ticarethane abonelerinde yıllık 30 bin kWh (aylık yaklaşık 800 TL elektrik faturası) tüketimin üzerinde olan abonelerin, serbest tüketici olarak TEDAŞ dışında lisanslı toptan satış veya üretim şirketlerinden ucuz enerji nakledebileceklerini belirtti. Yakın bir zamanda ise mesken abonelerinin de tedarikçisini seçerek ucuz enerji kullanabileceklerini belirten Çokal, özellikle elektrikli ev aletlerinin stand by modunda bırakılmamasını tavsiye etti.    "GELECEĞİN ENERJİSİ TASARRUF"

    TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Deniz Köse ise enerji talebinin 2023 yılında 450 milyar kWh ile 2 katına ulaşacağını, kurulu gücün 2002 yılına göre yüzde 61 arttığını aktardı. Köse, şunları kaydetti:

    “Enerji sektörüne 9 yılda 25 milyar dolar yatırım yapıldı. 321 adet üretim santrali devreye alındı. 9 yıl öncesine kadar sadece 300 üretim santrali vardı. Enerjinin yüzde 71’i ithal ediliyor ve bu konuda dışa bağımlı durumdayız. Geleceğin enerji politikası; tasarruf etmek, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji üçlemesi üzerine olacaktır.”Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder