banner181

Hepimizi toplama kampına mı alacaklar?

24 Ocak 2012 Salı 04:43
Bu haber 1263 kez okundu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Meclisi’nde kabul edilen Ermeni yasa teklifinin bugün Senato’da görüşüldüğünü ifade ederek, “Avrupa’nın kibri, bugün Fransız Parlamentosu’nda kendini gösteriyor. Bugün Fransız Parlamentosu’nda, Fransa kendi kendini oyluyor” dedi

Hepimizi toplama kampına mı alacaklar?
Davutoğlu “Bu tasarının bu şekilde gündeme gelmesi, hata gündeme getirmeyi düşünmek dahi bugünkü çağın evrensel değerlerine, özüne, ruhuna aykırıdır. Bundan sonra Avrupa değerleri büyük tehdit altındadır.  Her meclis kendi tarih görüşünü muhtevi kararlar alıp uygularsa Avrupa’da yeni bir engizisyon dönemi açılır. Bu yasanı mutlak anlamda kanunlaşması durumunda atacağımız adımlar çok önceden belirlenmiştir. Bu konuda kimsenin tereddütü olmamalıdır” dedi.

Davutoğlu, “Bugün göreceğiz; Fransa 16’ncı yüzyıldaki engizisyon Fransası mıdır yoksa 20’nci yüzyılda özgürlükleri tanıyan Fransa mıdır ? Kanunun çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz ama tasarının çıkması halinde Paris’e giden her Türk bireysel olarak veya toplu halde, ’Bu yasayı tanımıyoruz’ diye sözlerine başlayacak. Ne yapacaklar o zaman hepimizi tutuklayacaklar mı ? Gurbetçilerimiz geçen gün Paris sokaklarında bu tasarıyı kınayıp, soykırım yasa tasarısını tanımadıklarını söylediler. Fransa ne yapacak? Bizi, hepimizi toplama kamplarına mı alacak veya büyük, çok büyük cezaevleri mi inşaa edecekler ? Biz, bu düşüncedeki Fransa’nın yer aldığı Avrupa’nın mı parçası olacağız? “ diye konuştu.

Fransa Senatosu’ndaki oylamanın Türkiye’nin istemediği yönde çıkması durumunda ne gibi yaptırımlar yapılacağını sorması üzerine Davutoğlu, bunların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce açıklandığını, ancak bu yaptırımların zamanlaması konusunu değerlendireceklerini söyledi.(milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder