banner181

banner213
banner210

Fransa'nın kabul ettiği yasa, ticaret hacimini de olumsuz etkileyecek

23 Ocak 2012 Pazartesi 23:37
Bu haber 970 kez okundu

Fransa’da, sözde “Ermeni soykırımı yoktur” demeye ceza getiren kanun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de olumsuz yansıyacak. Öncelikle Ankara’nın kamu ihalelerini Fransız şirketlerine kapatabileceği ifade ediliyor. Ayrıca iki...

Fransa'nın kabul ettiği yasa, ticaret hacimini de olumsuz etkileyecek
Fransa’da, sözde “Ermeni soykırımı yoktur” demeye ceza getiren kanun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de olumsuz yansıyacak. Öncelikle Ankara’nın kamu ihalelerini Fransız şirketlerine kapatabileceği ifade ediliyor. Ayrıca iki ülke arasındaki hatırı sayılır ticaret hacminin de yeni durumdan etkilenmesi söz konusu.

    Türkiye- Fransa arasındaki ticaret hacmi 11 milyar dolara ulaşıyor. 2010 rakamlarına göre Türkiye, Fransa'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon euro ile 11. sırada bulunuyor. Türkiye’nin Fransa'ya ihracatı ise 5 milyar 402 milyon euro seviyesinde. Fransızlar Türkiye'ye en çok otomobil yan sanayiinde ürün satıyor.

    Bunu, uçak ve uçak motorları, eczacılık ürünleri, plastik hammadde izliyor. Fransa aynı zamanda Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkelerden biri. Türkiye'de toplam yatırımları 8,6 milyar doları bulan bine yakın Fransız şirketi faaliyet gösteriyor.

    Türkiye'nin Fransa'daki yatırımları 500 milyon dolara yakın. Fransa'da da 350’ye yakın Türk firması bulunuyor, 550 bin Türk yaşıyor. Fransa, Avrupa’dan Türkiye’ye en çok turistin geldiği ülkeler arasında. Geçtiğimiz yıl bu ülkeden Türkiye’ye 930 bin turist geldi. Söz konusu rakam 2011'in ilk 9 ayında 1 milyon 250 bin kişiyi aştı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder