banner181

Balıkesir`de gönüllü itfaiyecilik uygulaması başlatılıyor

23 Ocak 2012 Pazartesi 18:10
Bu haber 1122 kez okundu

Balıkesir'de halkın itfaiyeciliğe ilgisini artırmak ve itfaiyecilik konusunda eğitimli insanların çoğalmasını sağlamak amacıyla İtfaiye Müdürlüğü tarafından 'Gönüllü İtfaiyecilik Yönetmeliği' hazırlandı.     Belediye...

Balıkesir`de gönüllü itfaiyecilik uygulaması başlatılıyor
Balıkesir'de halkın itfaiyeciliğe ilgisini artırmak ve itfaiyecilik konusunda eğitimli insanların çoğalmasını sağlamak amacıyla İtfaiye Müdürlüğü tarafından 'Gönüllü İtfaiyecilik Yönetmeliği' hazırlandı.

    Belediye meclisi tarafından kabul edilen yönetmelik uyarınca, önce gönüllü itfaiyeciler eğitilecek. Başvuruların başladığı ve eğitimlerin de kısa süre içinde gerçekleşeceği proje kapsamında gönüllü itfaiyecilere arama, kurtarma, yangına müdahale ve ilk yardım gibi eğitimler verildikten sonra kendilerine kimlikleri dağıtılacak. Daha sonra itfaiye amiri komutasında, itfaiyecilikle ilgili her türlü olaya müdahalede görev alabilecekler.

    Gönüllü itfaiyeciliğin, özellikle büyük yangın felaketlerinde önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Gönüllü itfaiyeci olmak isteyenler, konu hakkında İtfaiye Müdürlüğü`ne bizzat başvurabilekleri gibi itfaiyenin 241 28 75 numaralı telefonuna da başvurabilecek.

    Balıkesir Belediyesi'nden yapılan açıklamada gönüllü itfaiyecilik uygulamasının, halen dünyanın birçok yerinde uygulandığı ve gönüllü itfaiyecilerin sayılarının oldukça yüksek miktarlara ulaştığı belirtildi. Açıklamada Almanya`da bu sayının, 1 milyon 140 bin, ABD`de 805 bin, Avusturya`da 273 bin, Fransa`da 207 bin olduğu bildirildi. Bu konuda en düşük sayının ise bin 400 ile İngiltere`ye ait olduğuna dikkat çekildi. Ülkemizde ise İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Antalya büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere bazı belediyelerin bu uygulamayı hayata geçirdiği bildirildi.

    Açıklamada şu bilgiler verildi: ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi emrinde 3 bin gönüllü itfaiyeci görev alırken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde 400, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde ise 40 gönüllü hizmet yapmakta. İtfaiye Müdürlüğümüzce hazırlanan Gönüllü İtfaiyecilik Yönetmeliği`nin Belediye Meclisi`nde kabul edilmesi ile Balıkesir, gönülü itfaiyeciliği başlatan 6. il olacak. Avrupa'nın birçok şehrinde yoğun ilgi gören bu projenin, 1. derece deprem bölgesi olan Balıkesir`de yoğun ilgi görmesi bekleniyor.''
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder