banner181

İpek dokumacılığı, Alanya’nın geçim kalesi olacak

23 Ocak 2012 Pazartesi 18:25
Bu haber 494 kez okundu

Alanya Belediyesi, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday Alanya Kalesi’nde var olan her türlü kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması için ipek böcekçiliği kursu açtı.    Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu,...

İpek dokumacılığı, Alanya'nın geçim kalesi olacak
Alanya Belediyesi, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday Alanya Kalesi’nde var olan her türlü kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması için ipek böcekçiliği kursu açtı.

    Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ipek atölyelerinin Alanya Kalesi’nde eski dönemlerden beri bulunduğunu, ipeğin Alanya’nın turizmle birlikte sermaye kalesi olacağını söyledi.

    Alanya Belediyesi, dokuma tezgahları ve el sanatları gibi somut değerlerin yaşatılması amacıyla Şekerhane Mahallesi’nde açtığı Hanımeller Atölyesi’nin ardından, ikinci Hanımeller Atölyesi'ni de Çarşı Mahallesi'nde faaliyete geçirdi.

    Alanya’da ipek dokumacılığının geleneksel dokusunun korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması amacıyla Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, 23 Ocak-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Yöresel Alanya İpek Dokuma Kursu başladı.

    Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Hanımeller Atölyesi’ni ziyaret ederek, kursa katılan 18 kursiyerin ilk derslerine katıldı. Kursiyerlerle bir süre sohbet eden Başkan Sipahioğlu, ipek böcekçiliğinin ortaya çıkış hikayesini de Kale bölgesinde ikamet eden Emine Sulupınar’dan dinledi. Zamanın Kralı’nın Kale halkına söylediği sözleri, Başkan Sipahioğlu’na anlatan Emine Sulupınar, “Kral, kale, genelde taş olduğu için ‘bundan sonra Kale’nin kadınları içerde, erkekleri de dışarıda çalışacak. Bu taş kale geçimini böyle sağlayacak’ diyerek ipek böcekçiliğinin de startını vermiş.” dedi."İPEK BÖCEKÇİLİĞİ İÇİN HERKES DUT AĞACI DİKSİN"

Alanyalılara, ipeğin hammaddesi olan dut ağacını bol bol dikmelerini tavsiye eden Başkan Sipahioğlu, dut fidanlarının zarar görmemesi için her hangi bir ilaçlama yapamadıklarını belirtti.

    Bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan ipekböcekçiliğinin, genellikle çiftçi ailelerinin vazgeçemediği bir üretim kolu olduğunu söyleyen Sipahioğlu, Antalya’nın, söz konusu alanda önde gelen 8 ilden biri olduğuna dikkat çekti.

    Sipahioğlu, Türkiye’de yaklaşık 500 bin kişinin geçimini ipek böcekçiliği ve ipekle yapılan ürünlerin üretiminden elde ettiğini vurguladı. Bu alanda açtıkları kursun büyük bir önem taşıdığını söyleyen Sipahioğlu, ipek böcekçiliğiyle ilgili geçen yıl bir sempozyum düzenlendiğini de hatırlattı.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder