banner181

Bayraktar'dan 2B Arazileri Açıklaması

23 Ocak 2012 Pazartesi 17:31
Bu haber 1057 kez okundu

Yasa taslağının en geç bir ay içinde Meclis gündemine getirileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı,"Kimse mağdur edilmeyecek" dedi.

Bayraktar'dan 2B Arazileri Açıklaması
 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili yasa hazırlığında sona yaklaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yasa taslağının en geç bir ay içinde Meclis gündemine getirileceğini belirtti. Bayraktar, kimsenin mağdur edilmeyeceğini de söyledi.

Kentsel Dönüşüm Umut Oldu
2B olarak bilinen işgal altındaki hazine arazileriyle ilgili yasal hazırlık, yıllardır gündemde. Kentsel dönüşüm atağı, 2B arazileri için de umut oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasal altyapı hazırlığını tamamlamak üzere. İstanbul'da kentsel dönüşüm konulu bir toplantıda vatandaşlarla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a da en çok 2B soruldu. Taslağın, en geç bir ay içinde Mecliste olacağını belirten Erdoğan Bayraktar, kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi.
Bayraktar, “Tekrar altını çizerek, üstüne basa basa söylüyorum; 2B arazilerini 2B sahibi olanlara satacağız. Yüzde 55 peşin, kanun bu. Bunun dışındaki laflara itibar etmeyin” diye konuştu. Bakan'ın açıklamaları beklenti içindeki vatandaşları rahatlattı. 

3 Yıl Vade Uygulanacak
Yasa taslağına göre, 2 B arazilerinin satışında 3 yıl vade öngörülüyor. Peşin Ödemelerde Yüzde 20 İndirim Peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim yapılacak. Veriler itibariyle yasa, yaklaşık 500 bin hektarlık alanı ilgilendiriyor.

Arazilerde 400 Bin Bina Var 
Araziler üzerinde 400 bin civarında yapı yer alıyor. 2 B arazilerinin önemli bir bölümü Antalya, Mersin, Kocaeli ve Yalova gibi rantı yüksek illerde bulunuyor. 40 Milyar TL Gelir Bekleniyor 2 B arazilerinin satışından en az 40 milyar liralık gelir bekleniyor.
(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder