banner181

önce Avrupa’ya açıldı, sıra borsada…

23 Ocak 2012 Pazartesi 15:32
Bu haber 1078 kez okundu

Amerika’da uygulanmakta olan Condominium Sistemi’ni 2003’te ilk kez Türkiye’ye getirerek, yabancıların gözdesi Alanya’da Gold City markasıyla Avrupa pazarına gayrimenkul satışına başlayan Aydoğan A.Ş., şimdi bu başarısını İMKB’ye taşıyor. Sunduğu sistem Avrupalılardan yoğun ilgi gören ve o dönemde çok kısa sürede 22 ayrı ülke vatandaşına yaklaşık 1.000 gayrimenkul satışı gerçekleştiren Aydoğan A.Ş. sayesinde, bugün birçok dev Rus şirketinin CEO’ları ve sahipleri, Danimarka ve İrlanda’nın ileri gelen siyasetçi ve iş adamları Alanya’da ev sahibi… İncekum Körfezi’nin en önemli otellerinden Gold Island ve Otel Golden Bay’ı ülke turizmine kazandıran şirket, İncekum kampı, Gazipaşa yat limanı gibi yatırımlarıyla da dikkat çekti. Artık daha hızlı ve büyük yatırımlar yapma hedefinde olan Aydoğan A.Ş., halka arza hazırlanıyor.

önce Avrupa'ya açıldı, sıra borsada…
 Alanya’da pek çok ilki gerçekleştiren Aydoğan A.Ş., şimdi de halka arzla birlikte bu bölgenin borsaya giren ilk şirketi olma unvanını kazanacak. Aynı zamanda Alanya Ticaret Odası Başkanı olan Aydoğan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Aydoğan, halka arz süreci ile birlikte yakında devreye girmesi beklenen yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili yeni yasanın firmaya rekor büyüme ve kâr getireceğini belirtiyor. Ön müracaatın SPK bülteninde yayınlandığını belirten Kerim Aydoğan, hazırlıklar tamamlandığında halka arzla birlikte Aydoğan A.Ş.’ye katılacak yeni ortaklarıyla daha da güçleneceklerini ifade ediyor. Yabancılara satılan binlerce konuta ve turist olarak gelenler hariç yılın neredeyse tamamını Alanya’da geçiren 20 bin yabancıya dikkat çeken Aydoğan, işte bu nedenle “AB’ye giden yol Alanya’dan geçer” diyor.  Aydoğan, şu an birçok yabancının ikinci memleketi olduğumuzu ve yeni yatırımlarla bu sayıyı daha da artırarak hem ülke ekonomisine hem de tanıtıma büyük katkı sağlayacaklarını söylüyor. 
2003’te 80 bin Euro’ya ev alanlar bugün 250 bin Euro’ya satıyor
Yabancıya satışı yeniden düzenleyecek yasa pek çok şirket gibi Aydoğan A.Ş.’yi de heyecanlandırmış durumda. Şimdiden başta İran ve diğer Arap ülkeleri olmak üzere birçok ülkeden konut ve villa ön talepleri geliyor. Kerim Aydoğan, “Biz 2003 yılında Alanya’da inşaata başladığımızda elimizde hiçbir altyapısı olmayan bir dağ vardı. Önce inanç, sonra azimli bir çalışma ile hayata geçirdiğimiz Gold City sayesinde şu an o dağın üstünde, binlerce konut ve villanın yer aldığı, insanların hem zevkle tatil yaptığı hem de kiraya vererek para kazandıkları muhteşem bir tesis var. Şirketimizin ilk yıllarında 80 bin Euro vererek gayrimenkul alan yabancı yatırımcılar, şu anda aynı gayrimenkulü 250 bin Euro’ya rahatlıkla satıyor.” diyor. Aydoğan, yeni yasa ile inşaat şirketlerine destek sağlanırsa, ülkeye kazandıracakları döviz ve bunun cari açığa etkisini herkesin en kısa sürede göreceğini vurguluyor. 

Condominium Sistemi: Amerika'da yaygın olan bu sistemde, otel müşterisi, otelin istediği dairesini satın alabiliyor, otelde kalmadığı süre içinde de dairesini kiraya verebiliyor. Dolayısıyla dairesini kullanmadığı her gün kendisine gelir olarak geri dönüyor. Böylece, yazlıkların sadece yaz aylarında değil, tüm yıl gelir getirmesi hedefleniyor.

Aydoğan A.Ş.’nin Başarı Öyküsü: Amerika’da uygulanmakta olan Condominium Sistemi’ni 2003 yılında ilk kez Türkiye’ye getiren Aydoğan A.Ş., özellikle ilk etapta Danimarka ve İrlanda’da sistemin büyük ilgi görmesiyle, bu ülkenin ileri gelen birçok siyasetçisinin ve önemli iş adamlarının Türkiye’de  ev sahibi olmasını sağladı. Bu kişilerin yaptıkları yatırımların kısa sürede değer kazanmaya başlaması ve verilen hizmetten memnun kalmaları ise satışların patlamasını sağladı. Bu sayede Aydoğan

A.Ş.’nin Gold City projesi Avrupa’da önemli bir marka haline geldi. 
Bu satışları takiben Aydoğan A.Ş.,  Gold City markası ile Danimarka Prensi’nin Formula yarışlarında sponsoru olunca Avrupa piyasalarında ismi son derece önemli bir noktaya ulaştı. Ardından Avrupa’da baş gösteren ekonomik krizin  satışları düşürmesi beklenirken, Aydoğan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Aydoğan’ın öngörüsü sebebiyle şirket Rusya pazarına yöneldi. Ve sonuçta ülkemizde de bilinen birçok dev Rus şirketin CEO’ları ve sahipleri Alanya’da ev sahibi oldu. 

2010 yılı sonlarında başlamış olduğu iki otel inşaatını 2011 Haziran’ında hizmete açan Aydoğan A.Ş., İncekum körfezinin en gözde yatırımlarından Gold Island Oteli ve Otel Golden Bay’ı ülke turizminin hizmetine kazandırdı. Bu oteller açıldığı andan itibaren önemli otel zincirlerinin dikkatini çekerek ortaklık teklifleri aldı ve sezonu yüzde 90 dolulukla tamamladı. Yeni hizmete giren bir otel için oldukça önemli olan bu başarının arkasında yatan neden, Gold City markasının Avrupa ve Rusya piyasalarındaki güvenirliğiydi. 

Aydoğan A.Ş., yine Alanya İncekum’da herkesin gözdesi olan eski orman kampını bakanlıktan kiralayarak Akdeniz’in en büyük günübirlik tesis ve camping alanı yatırımına başladı. Ayrıca bu tesiste yaz sezonunda verilecek dev rock konserlerinin altyapı çalışmalarına başlanıldı. Bu konserlerin ülke tanıtımına ve turizme büyük katkı sağlaması bekleniyor. 

Özellikle turizm ve inşaat konusunda faaliyet gösteren Aydoğan A.Ş., 2009 yılında ihalesini almış olduğu Gazipaşa yat limanı inşaatına başlayarak turizmin diğer alanlarına da el attı. Bir türlü açılamayan havaalanı ile basında adını duyuran Gazipaşa, bu yatırımla tekrar ümitlendi. Bugün kısıtlı da olsa Gazipaşa havaalanına uçaklar iniyorsa bunda Aydoğan A.Ş.’nin payı inkar edilemez. 
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder