banner181

Gesbey Rüzgar Kuleleri, seri üretime başladı

23 Ocak 2012 Pazartesi 13:30
Bu haber 774 kez okundu

İspanyol Gestamp Renewables şirketinin iştiraklerinden Gestamp Wind Steel ve Faik Çelik Holding tarafından hayata geçirilen Gesbey Rüzgar Kuleleri AŞ, seri üretime başladı. Faik Çelik Holding CEO'su Baran Çelik, konuya dair yaptığı yazılı...

Gesbey Rüzgar Kuleleri, seri üretime başladı
İspanyol Gestamp Renewables şirketinin iştiraklerinden Gestamp Wind Steel ve Faik Çelik Holding tarafından hayata geçirilen Gesbey Rüzgar Kuleleri AŞ, seri üretime başladı.

Faik Çelik Holding CEO'su Baran Çelik, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada 100 metre uzunluğunda, 2,5 megawatt (MW) gücünde ilk kule üretimini tamamladıklarını belirtti. 2,75 MW gücünde 85 metre uzunluğunda bir kule siparişi daha aldıklarını aktaran Çelik, "İlk üretimi yurtiçine yaptık. Böylece ithal ikame yoluna giderek ithalatı azaltmayı hedefliyoruz. Ama asıl pazarlarımız Karadeniz'e kıyısı olan komşu ülkeler ve Ege'ye kıyısı olan Yunanistan." ifadelerini kullandı.

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren tesiste üretilen ilk kulelerin teslimatı 2012 Ocak ayında yapılırken, firma sipariş almaya devam ediyor. Limana ve rüzgarın bulunduğu bölgeye yakın olmanın avantajını kullanacak olan GESBEY’de üretilecek kuleler, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna gibi Marmara, Ege ve Karadeniz’e sınırı olan ülkelere ihraç edilecek.

Yılda 45 bin ton ham maddenin işleneceği, 300 kule/yıl üretim kapasitesine sahip tesisin, yıllık ciro hedefi ise 80 milyon euro. GESBEY AŞ, yıl sonuna kadar mevcut alanına 18 bin metrekare ekleyerek 195 olan istihdam sayısını 220’ye yükseltmeyi hedefliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder