banner181

Başbakan Erdoğan’dan Fransa’ya ‘tasarı’ tepkisi

23 Ocak 2012 Pazartesi 13:56
Bu haber 1290 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Fransa Senatosu'nun oylayacağı 'soykırımı inkar tasarısı'na tepki gösterdi. Erdoğan, “''Temennim odur ki, senato, Fransa'yı kendi değerleriyle çatışan bir ülke konumuna düşürmez.'' dedi....

Başbakan Erdoğan'dan Fransa'ya ‘tasarı' tepkisi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Fransa Senatosu'nun oylayacağı 'soykırımı inkar tasarısı'na tepki gösterdi. Erdoğan, “''Temennim odur ki, senato, Fransa'yı kendi değerleriyle çatışan bir ülke konumuna düşürmez.'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Ataşehir'deki inşaatı devam eden Mimar Sinan Camii’nde incelemelerde bulundu. Buradaki bir taksi durağını ziyaret eden Erdoğan, taksici esnafıyla sohbet etti.

Erdoğan, gazetecilerin, bugün Fransa Senatosu’nda oylanacak ‘soykırımı inkar tasarısı’sıyla ilgili sorusu üzerine, oylamanın, düşünce özgürlüğüne ters bir tartışma ve müzakere olduğunu söyledi. Erdoğan, “Temennim odur ki; senato, Fransa'yı kendi değerleriyle çatışan bir ülke konumuna düşürmez. Şu anda görüştükleri konu, Fransa'nın özgürlükleri konusunda bugüne kadar iddialı oldukları başlıkları inkarı haline gelmektedir. Bu bir defa düşünce özgürlüğüne tamamen ters bir tartışmadır.” şeklinde konuştu.

Bugünkü oylamanın sadece Mayıs ayında Fransa’da yapılacak seçime yönelik bir yatırım olduğunu belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ama görüyoruz işte on binlerce kardeşimiz, soydaşımız Türkler, Paris'te bir araya geldiyse, bu geleceğe yönelik ne gibi bir yankı uyandıracağını ortaya koymaktadır. Yani bu on binler, yarın yüz binler olabilir. Çünkü yapılan insan haklarına aykırıdır. İnsan hakları evrensel beyannamesine aykırıdır. Uluslararası ilişkiler açısından Fransa-Türkiye ilişkilerine aykırıdır. “

Tarihçilerin vermesi gereken bir kararı Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin kendi siyasi hesapları için vermeye çalıştığını ifade eden Erdoğan, “Dolayısıyla bugün alınacak karara göre bizim de vereceğimiz başka bir karar var.'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “Eğer yasa çıkarda Recep Tayyip Erdoğan Paris’e gelip ‘soykırım yoktur’ derse ne yapacaksınız?” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, ''Böyle bir şeyde acaba artık Fransa ziyareti olur mu? O da düşünülür.'' değerlendirmesinde bulundu. dedi.

Erdoğan, iş adamı Ali Ağaoğlu’nun da katıldığı ziyarette taksicilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder