banner181
banner210

İş adamlarına 'Yeni Türk Ticaret Kanunu' anlatıldı

22 Ocak 2012 Pazar 12:47
Bu haber 973 kez okundu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Başmüfettişi Soner Altaş, hayatta artık kalıplaşmış eski bilgilerle ticaret yapılamayacağını belirterek, "Yeni kanun, ciddi manada cezai müeyyideleri de beraberinde getiriyor. Örneğin internet sitesi...

İş adamlarına 'Yeni Türk Ticaret Kanunu' anlatıldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Başmüfettişi Soner Altaş, hayatta artık kalıplaşmış eski bilgilerle ticaret yapılamayacağını belirterek, "Yeni kanun, ciddi manada cezai müeyyideleri de beraberinde getiriyor. Örneğin internet sitesi olmayana hapis cezaları gibi yaptırımlar geliyor.” dedi.

    Kırşehir Ahi İş Adamları Derneği (KAHİAD), Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) işbirliği ile 'Yeni Türk Ticaret Kanununun İş Hayatına Getireceği Yenilik ve Değişiklikler' konulu bir panel düzenledi. Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi Merkezi konferans salonundaki panelde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Başmüfettişi Soner Altaş, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 13 Ocak 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini, 14 Şubat 2011’de Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlattı.

    Altaş, “Yeni kanun, Türk Muhasebe Sistemi, Denetim ve İnternet Sitesi Kurma Yükümlülüğüne İlişkin Hükümler dışında 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek. Türkiye, kabuk değiştiren, atılım yapan, ileriye doğru gelişen bir ülke. Artık eski kanun ihtiyaca cevap vermiyordu. Son 5 yılda bir çok kanunla birlikte Türk Ticaret Kanunu da değişti. Bu yasada kurumsallaşma var, şeffaflık var. Şirketler, internet sitesinde faaliyetlerini ve şirketin mali durumunu yayınlamak zorundalar. Yeni kanun ciddi manada cezai müeyyideleri de beraberinde getiriyor. Örneğin internet sitesi olmayana hapis cezaları gibi yaptırımlar geliyor.” şeklinde konuştu.

    Yeni ticaret kanununun detayları, getirdiği yükümlülükler hakkında bilgi veren Altaş, şirketlerin, ticaret sicili kayıtları, merkezi olarak elektronik ortamda tutulacağını ve kayıtlara elektronik ortamda erişim sağlanacağını belirtti. Yeni kanunla, şirketlere uluslararası standartlarda defter tutma yükümlülüğü getirildiğini ifade eden Altaş, şöyle devam etti:

    "Yapılan değişiklik ile şirket birleşmesi, bölünmesi ve tür değiştirmesi yeni esaslara bağlanmıştır. ‘Ek tasfiye’, ‘tasfiyeden dönme’ gibi yeni hukuki kurumlar düzenlenmiş, ‘şirketler topluluğu’ hukukumuzda ilk defa ele alınmıştır. Ayrıca, sermaye şirketlerinde, bağımsız denetim zorunluluğu getirilmiştir. İşlem denetimi sistemi getirilmesi de değişikliklerden biridir. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurulu toplantılarının elektronik ortamda yapılması imkanı getirilmiştir. Artık serbest muhasebeci ve mali müşavirler genel kurul tarafından atanacak; vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe olacak. Şirket, tek bir kişi tarafından kurulabilecek, bütün ödemeler hesaptan geçecek.”

    Ayrıca, programa Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, KAHİAD Başkanı Murat Baran, SMMMO Başkanı Mustafa İzzet Doğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kırşehir İl Müdürü Adil Ertuğrul ve iş adamları katıldı.

    SMMMO Başkanı Mustafa İzzet Doğan da Yeni Ticaret Kanunu'nun 2012 yılı itibariyle ticari hayatı ciddi manada revize edeceğini söyledi.

    KAHİAD Başkanı Murat Baran, programa gelen herkese teşekkür etti.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder