banner181

Tarihi Erzurum Evleri’ni kurtarmak için hassas çalışmalar yürütülüyor

22 Ocak 2012 Pazar 16:23
Bu haber 1289 kez okundu

Yakutiye Belediyesi, Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi kapsamında tarihi Erzurum Evleri’nin korunması ve turizme kazandırılması için kolları sıvadı. Öncelikli olarak tarihi evlerin etrafına yapılan çarpık yapıları temizleyen belediye...

Tarihi Erzurum Evleri'ni kurtarmak için hassas çalışmalar yürütülüyor
Yakutiye Belediyesi, Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi kapsamında tarihi Erzurum Evleri’nin korunması ve turizme kazandırılması için kolları sıvadı. Öncelikli olarak tarihi evlerin etrafına yapılan çarpık yapıları temizleyen belediye ekipleri, yıkım sırasında gösterdikleri titizlikle adeta bir arkeolojik kazı havası oluşturuyor. Belediye Başkanı Ali Korkut, "Tescilli tarihi binalara yapışık halde bulunan evleri yıkıyoruz. Bu çalışmalar yapılırken tarihi evlerin zarar görmemesi için titizlikle çalışıyoruz.” dedi.

Üç Kümbetler çevresinde yer alan tescilli tarihi konakların çevresinde hassas çalışmalar yürütülüyor. Tescilli olan tarihi Erzurum evlerine bitişik olarak yapılmış ve alandan uzaklaştırılması gereken binalar adeta iğneyle kuyu kazar gibi ince bir çalışmayla yıkılıyor. İnsan gücüyle yapılan çalışmalarda hilti, demir kesici, kazma, kürek gibi insan gücüyle çalışan araçlar kullanılıyor.

Başkan Ali Korkut, öncelikle alandan uzaklaştırılması gereken binaların tescilli evler ile ilişkisinin kesildiğini, ardından yıkımın tescilli binalara zarar vermeden gerçekleştirildiğini belirtti. Korkut, "Tarihi Erzurum Evi, yanında betonarme bina. Bunun önce tescilli evden ayrılması gerekiyor. Sonra siz tarihi olana zarar vermeden o binayı kaldırabilesiniz. Bunun için insan gücüyle ve adeta el ile yıkım gerçekleştiriyoruz. Bitişik binanın tarihi olan ile ilişkisini koparıp yıkıyoruz. Çok zor ve dikkat gerektiren bir çalışma.” şeklinde konuştu.

Üç Kümbetler Projesinin Erzurum için çok önemli olduğunu belirten Korkut, amaçlarının Erzurum'un buram buram tarih kokan havasını ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti. Korkut, tarihi yapıların onarılıp turizme kazandırılmasının kentsel dönüşüm çalışmaları kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Korkut, 2013 yılında tamamlanması planlanan projeyle Üç Kümbetler çevresinin açık hava müzesi haline geleceğini aktardı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder