banner181

Mısır'da resmi seçim sonuçları açıklandı

22 Ocak 2012 Pazar 16:49
Bu haber 1506 kez okundu

Mısır'da 30 yıllık Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından yapılan ilk özgür ve demokratik seçimlerin resmi sonuçları açıklandı.

Mısır'da resmi seçim sonuçları açıklandı
Mısır'da bütün dünyanın merakla beklediği seçimin kesin sonuçları belli oldu. Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi oyların yüzde 47'sini aldı. Hürriyet ve Adalet Partisi seçimden 235 milletvekili çıkardı.
Selefilerin Nur Partisi ise yüzde 24'lük oy oranı ile 121 koltuk kazandı. Mısır'ın en eski partisi olan Liberal Vefd, yüzde 9'a yakın bir oy oranı alarak 38 milletveki çıkardı. Hür Mısır Bloku ise toplam 34 milletvekilliği elde ederek parti sıralamasında dördüncü oldu. İlk 4 sıranın ardından gelen partiler az sayıda milletvekili çıkarabildi.
Seçim kanununa göre 508 sandalyeli Mısır Halk Meclisi'nde koltuklardan üçte biri bağımsız adaylar için ayrıldı. Mısır'daki siyasi partiler bağımsız listesinden de aday göstererek meclisteki sandalye sayılarının daha fazla olmasını sağladı.

Yüksek Askeri Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi de, Cumhurbaşkanı adına parlamentoya seçimsiz girecek 10 milletvekilini seçti. 
(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder