banner181

Gürcistan ve Türkiye arasında sınır ötesi elektrik enerji anlaşması imzalandı

20 Ocak 2012 Cuma 13:33
Bu haber 517 kez okundu

Gürcistan ve Türkiye arasında Sınır Ötesi Elektrik Ticareti Anlaşması imzalandı. Gürcistan Başbakanı Nikoloz Gılauri’nin de hazır bulunduğu başkent Tiflis'teki imza töreninde anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı...

Gürcistan ve Türkiye arasında sınır ötesi elektrik enerji anlaşması imzalandı
Gürcistan ve Türkiye arasında Sınır Ötesi Elektrik Ticareti Anlaşması imzalandı.

Gürcistan Başbakanı Nikoloz Gılauri’nin de hazır bulunduğu başkent Tiflis'teki imza töreninde anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gürcistan adına ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alexandre Khetaguri imza attı.

İki bakan arasında oturan Başbakan Gılauri tarafları tebrik ederek anlaşmanın hayırlı olmasını diledi.

Anlaşma sonrasında ilk açıklamayı yapan Khetaguri, "Anlaşma iki tarafın mevcut ve gelecekteki işbirliği için de başarılı olmuştur. Özellikle bundan sonraki enerji yatırımları için öncülük edecek” dedi.

Bakan Yıldız ise “Enerjideki işbirliği gelecekte enerji ve hidroelektrik alanında yapılacak yatırımların önünü açacak. Dünyada bir kısım yerlerde savaşın gerekçesi olarak kullanılan enerji kalemlerini kesinlikle ama kesinlikle bir barış gerekçesi olarak kullanılmasının lazım geldiğinin örneğini ortaya koyduk. Bizim komşu ve kardeş ülke Gürcistan’la geliştireceğimiz daha çok proje olacaktır.” dedi.

Anlaşma iki ülke arasındaki enerji işbirliği ve yatırımların geliştirmesini öngörüyor. Anaşma kapsamında Gürcistan'dan Türkiye'ye aktarılacak elektrik miktarı 740 Megawat'a kadar çıkarılabilecek.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder