banner181

Gümrüklerde kağıt dönemi bitiyor

22 Ocak 2012 Pazar 13:11
Bu haber 708 kez okundu

Gümrük işlemlerinde kağıt kullanımı artık sona eriyor. Bakan Yazıcı, "Hedefimiz ticaretin en kolay yapıldığı ülke olmak" dedi.

Gümrüklerde kağıt dönemi bitiyor
 Müjdeli haber, Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu 5'inci Olağan Genel Kurul toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan geldi. Hayati Yazıcı, Türkiye'yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yazıcı, şöyle konuştu:
"Önemli hedeflerimiz var; bunlardan biri kağıtsız gümrük işlemlerini yapar hale gelmek. Nasıl olacak? Teknolojik imkanları araç ve gereçleri gümrüklerimize kazandırıyoruz.Ticaret erbabı elektronik ortamda, elektronik imzasını kullanır hale gelecek. Bir diğer projemiz tek pencere sistemine geçişi sağlamak. Nedir tek pencere? Gümrük kapılarında işlem yapan vatandaş bir çok noktada işlem yaptırmak zorunda. Pasaport bir yerde ürün sevkiyatı yapacaksa beyanname kaydı, bir yerde vs değişik noktalarda işlem yapmak zorunda bunların hepsinin tek bir noktada yapılabildiği bir sistemdir tek pencere. Hedefimiz Türkiye'yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmek."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder