banner181
banner210

Genel Müdür Orhan Birdal DHMİ' nin 2012 hedeflerini açıkladı

21 Ocak 2012 Cumartesi 12:18
Bu haber 1858 kez okundu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) performans kriteri en yüksek kamu kuruluşları arasında yer alıyor. Genel Müdür Orhan Birdal, DHMİ’nin 2011 yılında ödeneği kullanma performansının yüzde 99 olduğunu açıkladı.

Genel Müdür Orhan Birdal DHMİ' nin 2012 hedeflerini açıkladı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi  (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’da yaptığı basın toplantısında DHMİ’nin 2011 yılı performansını değerlendirdi ve 2012 yılı hedeflerini açıkladı. Birdal, 2011 yılında DHMİ’ye ayrılan ödenek çerçevesinde ödeneği kullanma performanslarının yüzde 99 olduğunun altını çizdi.  Orhan Birdal, Türkiye genelinde 2011 yılı yolcu sayısının yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldiğini söyledi. Atatürk Havalimanı’nın, hizmet verdiği yolcu sayısı itibariyle Türkiye genelinde birinciliği bu senede muhafaza ettiğini belirten DHMİ Genel Müdürü Birdal sözlerini söyle sürdürdü:
“Uçak trafiği olarak da yine 2011 yılında toplam 1 milyon 331 bin 835 uçağa DHMİ olarak hizmet verdik. Toplam inen kalkan uçak trafiğinde birinci Atatürk Havalimanı, ikinci Antalya Havalimanı, üçüncü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı oldu. 2011 yılı içerisinde kuruluş olarak pek çok yeni inşaat yaptık. Bunlar terminal binası, ‘PAT’ sahaları dediğimiz pist, apron, taksi yolları yeni yapılanlar veya eskilerinin genişletilmesi şeklinde projelerimiz vardı. Bu projelerin toplam maliyeti 410 milyon TL oldu. Yani DHMİ olarak 2011 yılında 410 milyon TL yatırım yaparak havaalanlarının alt ve üst yapısını güçlendirmiş olduk. 2011 yılı sonu itibariyle DHMİ’nin kârının 820 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca yine 2011 yılı içerisinde ekonomiye doğrudan katkı olarak kurumlar vergisi, bütçe katılım payı gibi yapmış olduğumuz ödemelerin tutarı 841 milyon civarında oldu.” 

DHMİ’NİN 2012 HEDEFİ
DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, 2012 yılı hedeflerini de açıkladı. Birdal, ihtiyaç duyulan havaalanlarında yolcu terminalleri, mevcut pist, apron ve taksi yollarının kapasitelerinin artırılacağını ve standartlarının yükseltileceğini belirtti.  Orhan BİRDAL, hazine tarafından kendilerine ayrılan ödeneğin 425 milyon TL olduğunu söyledi. 

Birdal, 2012 yılında yapılacak yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:
 “Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali inşaatı devam ediyor, 2012 yılı içerisinde açılacak. Yine Kars Havaalanı, İç ve Dış Hatlar Terminal binası 2012 yılında açılacak. Ağrı Havaalanı terminal binasını 2012 yılı sonuna kadar açmayı planlıyoruz. Adıyaman Havaalanı Terminal binası ve Kastamonu Havaalanı’nı da açarak hizmete vereceğiz. İlk etapta Iğdır Havaalanı açılarak hava trafiğine hizmet verecek hale gelecektir." 
 Birdal DHMİ olarak, uçakların beklemesinin bir maliyet olduğunu ve yaptıkları çalışmalarla hem karada hem havada en az bekleme veya hiç beklemeden seferlerin gerçekleştirilmesine imkân sağlamak istediklerini belirtti. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı için yapılan yatırımların bu nitelikte olduğunu vurgulayan Birdal, “İstanbul için yapılan yatırımlar görünen veya görünmeyen yatırımlar olarak bu amaç uğruna yapılıyor. Pistlerde, apronda genişleme, hızlı çıkış taksi yolları, yeni taksi yolları yapılıyor. Pistlerin konfigürasyonları, yaklaşma, aydınlatma sistemleri değiştiriliyor, kategori yükseltme imkânı doğuyor ve bunlar yapılıyor" dedi.

ASKERİ ALANA APRON YAPILACAK
DHMİ Genel Müdürü Birdal, Atatürk Havalimanı’nın şehrin ortasında kaldığı için istenilen ölçüde ve boyutta talepleri karşılayacak bir büyümeye imkân vermediğini ifade etti. Birdal, Atatürk Havalimanı’nın fiziki ve kapasite olarak büyümesiyle ilgili de şunları söyledi:
 “Askeri alanın alınması ve burada sivil tesislerin yapılması için uzunca bir süre görüşmeler yapılıyor. Artık bunda sona doğru gelindi. Alınacak askeri kısıma apron yapılacak. Dolayısıyla orayı aldığımızda apron kapasitemizin rahatlamasını amaçlıyoruz. Ancak pistlerde özellikle 05-23 pistinde yapmış olduğumuz hızlı çıkış taksi yolları trafiği arttırdı. Atatürk Havalimanı’nda bir önceki yıla nazaran 2011 yılında yüzde 25 kapasite artışı s
ağladık. Saatlik 40 olan uçuş trafiği kapasitesini 50’ye çıkardık. 2012 yılı içerisinde bu kapasite biraz da artırılmış olacak. Ancak tabii ki Atatürk Havalimanı’nın fiziki anlamda büyüme imkânının kısıtlı olmasından dolayı buradan artık çok daha büyük kapasiteleri kaldıracak bir genişleme beklemek mümkün görünmüyor. Eğer Atatürk Havalimanı’nda bir metrekareyi değerlendirme imkânı varsa sonuna kadar bu imkânı kullanacağız.” 

İSTANBUL’A 3. HAVALİMANI 
DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal İstanbul’a yapılması planlanan 3.’nci havalimanı ile ilgili de bilgi verdi. Bu havalimanının 100 milyon yolcu kapasiteli olacağını ifade eden Birdal, “Sayın Başbakanımızın Marmaray’ın ilk rayının kaynak atılma töreninde açıkladığı gibi ilk başlangıçta 100 milyon ka
pasiteli bir havalimanı olacak. Dolayısıyla büyüklük olarak bizim planladığımız 100 milyonla başlayıp daha da yukarıya çıkacak şekilde büyümeye imkân sağlayacak şekilde yeni havalimanının bir yapı içerisine oturtmak. Şu anda ön hazırlık çalışmaları yapılıyor. Ama bizde bu çalışmayı yapanlarla belli bir noktaya geldik. Fakat bunun kamuoyuyla paylaşılması daha sonra yapılabilir” dedi.

VAN’A YENİ TERMİNAL BİNASI 
Öte yandan Van’da meydana gelen depremden sonra hasar gören Van Ferit Melen Havaalanı’nda da çalışmaların devam ettiğini de belirten DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, yeni terminal binası ve kule binasının 2012’de tamamlanacağını söyledi. Birdal konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Van’da yaşanan deprem sırasında havaalanımız terminal binasının inşaatı devam ediyordu. Mevcut terminal binasına 11,5 aks ilave ederek terminal binasını büyütmeyi amaçlamıştık. Büyütme yaptığımız bu 11,5 akslık inşaat tam da deprem sırasında artık sonlarına gelmişti. Hemen depremden sonra burayı süratle tamamlayarak hizmet verir hale geldik. Biz bunun onarımla deprem güçlendirmesi ile ilgili değil yeniden yapılması konusunda karar aldık. O mevcut olan eski terminali tamamen yıkarak onun yerine ondan daha büyük terminal yapacağız. Eski kısmın üzerinde de kule vardı. O kule de hasar görmüştü. O kulenin yerine teknik bina ve kule olarak ayrı bir bina olarak planladık. Her ikisini de 2012 yılında tamamlayacağız.” 


30. YIL PASTASI
Basın toplantısı sonunda DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal`a bir süpriz yapıldı. Meslek hayatında 30. yılını doldurması nedeniyle hazırlanan pasta alkışlar eşliğinde Genel Müdür Orhan Birdal tarafından kesilirken duygu dolu anlar yaşandı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder