banner181

Bakan Ergün: Devleri yatırıma zorluyoruz

20 Ocak 2012 Cuma 19:36
Bu haber 3132 kez okundu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önceki gün yaptığı ‘Yerli otoda birden fazla marka gözüktü’ açıklaması sonrasında ABD, Avrupa bölgesi ve Japonya’dan firmaların bu alanda iş yapması adına çalıştıklarını açıkladı

Bakan Ergün: Devleri yatırıma zorluyoruz
  SkyTürk televizyonuna konuşan Ergün, “Türkiye’de üretilen ürünleri Türk malı sayıyoruz. Yani Türk malı başka bir şey Türkiye’de üretilen ürünler açısından baktığımızda, markası başka bir şey. Biz burada marka meydana getirmek istiyoruz” dedi.

“Biz sektöre iyi araba üretin pazar bunu istiyor. Başkalarına da (küresel markalar) diyoruz ki, siz de gelin yeni modeller burada üretin” diyen Bakan Ergün, şöyle devam etti: “Ford’a, Volkswagen’e, Fiat’a, Renault’a, Toyota’ya, Honda’ya, Hundai’ye yeni modellerle burada üretime girin diyoruz. Opel... ‘Yapıyordunuz üretiminiz vardı, onu bıraktınız ama Türkiye’de en çok otomobil satan üçüncü marka sizsiniz, sizin de burada yeni yatırım yapmanız lazım’ dedik. Şimdi onlar da mesela hesaplarını yapıyorlar, Ford’un Başkanı ile görüştük, bu konunu üzerinde çalışacağını söyledi. Volkswagen’le ilgili görüşmeler de devam ediyor. Onlara zorluyoruz biraz da Türkiye pazarında bu yatırımları yapmayı. Toyota’nın Japonya’dan önemli bir karar aşamasında olduğunu gördük, bu güzel bir gelişme.”

2012 yılında ekonominin gidişatı ve beklentileri sorulduğunda Bakan Ergün, “İhtiyatlı iyimserim. Büyümede yüzde 4’lük hedef koyduk. 2012’de uygulayacağımız teşvik sistemiyle Türkiye’deki yeni yapılacak yatırımların da bizi bu hedefe yaklaştıracağını düşünüyoruz” dedi.


(milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder