banner181

Bakan Yıldız: Avrupa’nun Nabucco’ya olan ihtiyacı bitmeyecek

20 Ocak 2012 Cuma 17:10
Bu haber 1531 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa’nın Nabucco’ya olan ihtiyacının orta ve uzun vadede bitmeyeceğini söyledi. Tiflis'te bulunan Yıldız, bir soru üzerine yaptığı açıklamada,“Bu doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya...

Bakan Yıldız: Avrupa'nun Nabucco'ya olan ihtiyacı bitmeyecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa’nın Nabucco’ya olan ihtiyacının orta ve uzun vadede bitmeyeceğini söyledi.

Tiflis'te bulunan Yıldız, bir soru üzerine yaptığı açıklamada,“Bu doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya akmalı." dedi. Bakan Yıldız, Avrupa Birliği üyesi bazı ülkelerin bazı siyasi sebeplerden dolayı projeyi desteklemediklerini hatırlatarak, projenin AB için önem taşıdığının altını çizdi.

Nabucco projesinin geliştirilmesi için Türkiye’nin gayretlerinin ve çabalarının devam edeceğini dile getiren Yıldız, “Türkiye bu konuda üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla daha ileri adımlarla yerine getirmiştir. Nabucco’nun da kendi içerisinde daha dinamik şekilde bu problemi mutlaka uygun bir şekilde çözeceğine inanıyorum. Bu tur büyük projelerin zaman zaman tenkitleri ve zaman zaman fırsatları ön plana çıkıyor. Ama orta ve uzun vadede Avrupa açısından baktığımızda Nabucco’ya olan ihtiyacın kesinlikle bitmeyeceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir diğer önemli uyarıda da bulunan Yıldız, Nabucco ile birlikte Güney Akım, Transadriyatik Boru Hattı (TAP) ve Trans Anadolu Gaz Boru Hattı (TANAP) projelerinin devreye girmesi halinde dahi Avrupa’nın 2030’a kadar olan doğal gaz ihtiyacının karşılanamayacağına kaydeti.

Yıldız Avrupa’ya yönelik bu projelerin rakip olamayacağını, tüm bu projelerin birbirini tamamladığını belirterek, Türkiye’nin Nabucco konusunda çabalarını devam edeceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder