banner181

ALİAĞA'LI KADINLAR ÜRETİYOR, KAZANIYOR

20 Ocak 2012 Cuma 18:53
Bu haber 3626 kez okundu

Aliağa Belediyesi’nin kadınların el emeğinin değerlendirebilmesi ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla açtığı yaklaşık 2,5 yıl önce hayata geçirdiği Kadın Emeğini Değerlendirme Projesi (ALKED) kadınlara gelir kapısı oluyor. Kentin farklı noktalarında açılan ücretsiz kurslarla kadınların meslek edinmelerini ve ürettikleriyle gelir elde etmelerini hedefleyen Aliağa Belediyesi’nin, Yeni Mahalle Muhtarlığı Binası’nda devam eden mum kursu yoğun ilgi görüyor.

ALİAĞA'LI KADINLAR ÜRETİYOR, KAZANIYOR
SİPARİŞİ GÖRE HER TÜRLÜ MUM YAPIMI
Aliağa Belediyesi, Kadınların meslek edinmesi ve ekonomik gelir elde etmesi amacıyla 2,5 yıl önce bir projeye start verdi. Aliağa Kadın Emeğini Değerlendirme Projesi kapsamında, takıdan çiçek yapımına, hasır örmeciliğinden dekoratif ev aksesuarı yapımına kadar çok sayıda kurs ücretsiz olarak veriliyor. ALKED’in 1 ay önce başlattığı mum yapım kursu ise kadınlardan büyük ilgi gördü. 92 saatlik mum yapım kursunun sonunda mum yapmayı öğrenen kadınların ürettikleri mumlar hediyelik eşya satan mağazaların vitrinlerini süslüyor. Kursiyerler, kişi ve kurumlar için de üretim yaparak aile bütçelerine gelir elde ediyor. 

BAŞKAN OĞUZ; PROJEMİZ AMACINA ULAŞTI
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, her bir kadının aile ekonomisini ayakta tutan kahraman olduğunu ifade ederek, “Kadınlarımızın iş yaşamına katılması, el becerisi, meslek kazanarak gelir elde etmesine büyük önem veriyoruz. 2,5 yıl önce başladığımız kurslarımız bu anlamda önemli bir boşluğu dolduruyor” dedi.

Başkan Oğuz, “Tüm kurslarımızı ücretsiz veriyoruz. Kadınlarımız kurslarımız ardından dilerse evlerinde dilerse atölyemizde üretimleri gerçekleştirerek ürettikleri ürünleri pazarlayarak aile ekonomilerine katkıda bulunuyor. Siparişe göre kişi ya da kurumlar için de üretim yapıyorlar. Engelli vatandaşlarımız da kurslarımıza büyük ilgi gösteriyor. Üretim yapanlar, Aliağa’da hediyelik eşya satıcılarından sipariş alıyor. Projemiz amacına ulaştı, kadınlarımız katma değer yaratmayı başardı. Kursumuzun kapıları tüm kadınlarımıza açık.” dedi. Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder