banner181

500 milyon yıllık lale benzeri ‘tuhaf’ bir canlının fosili bulundu

20 Ocak 2012 Cuma 08:09
Bu haber 1126 kez okundu

Bilim insanları, Kanada’nın batısında, 500 milyon yıl önce okyanuslarda yaşayan ve laleye benzeyen ‘sıradışı’ bir canlının fosilini ortaya çıkardı. Toronto Üniversitesi Ekoloji ve Biyoloji Departmanı’ndan Lorna O’Brien ile Royal...

500 milyon yıllık lale benzeri ‘tuhaf' bir canlının fosili bulundu
Bilim insanları, Kanada’nın batısında, 500 milyon yıl önce okyanuslarda yaşayan ve laleye benzeyen ‘sıradışı’ bir canlının fosilini ortaya çıkardı.

Toronto Üniversitesi Ekoloji ve Biyoloji Departmanı’ndan Lorna O’Brien ile Royal Ontario Müzesi’nden profesör Jean Bernard Caron’un birlikte yürüttüğü araştırmaya göre, ‘Siphusauctum Gregarium’ adlı lale çiçeği benzeri canlı yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda. Orta Kambriyen döneminde yaşadığı belirtilen Siphusauctum’un eşsiz bir süzgeçli beslenme ve sindirim sistemi bulunuyor. Uzun bir gövde üzerindeki soğan benzeri yapısıyla dikkat çeken deniz canlısının, sudaki partikülleri süzgeçlerinden geçirerek küçük kanallar yardımıyla midesine pompaladığı düşünülüyor. Gövdesi, deniz tabanıyla birleşmesini sağlayan küçük bir diskle son bulan Siphusauctum’un kümeler halinde yaşadığı, 65’i aşkın türünün bulunduğu sanılıyor.

Araştırma sonuçlarının yayınlandığı bilim haberleri internet sitesi PLos ONE’a konuşan Lorna O’Brien, “İşin en ilginç tarafı, diğer hayvanlarda rastlanmayan eşsiz bir beslenme sistemine sahip olması. Yaşadığı dönemde bildiğimiz diğer canlıların hiçbirinde buna rastlamadık. Bu fosilin şeklinde ötürü, 1100 kadar başka fosil bulduğumuz bölgeye Lale Yatakları ismini verdik” dedi.

Keşiflerin yapıldığı Kanada Burgess Shale bölgesinde 505 milyon yıl önce yaşamış pek çok canlının fosili bulunmuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder