banner181

Gürcistan ve Türkiye yeni elektrik hattıyla kenetlenecek

19 Ocak 2012 Perşembe 21:38
Bu haber 2684 kez okundu

İki ülke arasında nüfus cüzdanı ile seyahate imkan tanıyan Gürcistan ve Türkiye, yeni elektrik hattıyla daha da kenetlenecek. İki ülke arasında karşılıklı elektrik iletimi sağlayacak 400 KW’lık Ahıska- Borçka Elektrik İletim Hattı...

Gürcistan ve Türkiye yeni elektrik hattıyla kenetlenecek
İki ülke arasında nüfus cüzdanı ile seyahate imkan tanıyan Gürcistan ve Türkiye, yeni elektrik hattıyla daha da kenetlenecek.

İki ülke arasında karşılıklı elektrik iletimi sağlayacak 400 KW’lık Ahıska- Borçka Elektrik İletim Hattı ve ülke arasındaki enerji meselesi yarın Tiflis’te yapılacak panelde masaya yatırılacak. Panelde, öncelikle Ahıska-Borçka Elektrik İletim Hattı’na son şekil verilecek. Enerji konulu panelde Türkiye’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığındaki heyet temsil edecek.

İki komşu ülke arasında tesis edilmesi planlana 400 KW’lık Borçka-Ahıska İletim Hattı’nın 2012’de tamamlanması bekleniyor. Gürcistan ile devam eden elektrik ticaretinin geliştirilmesine önemli katkı sağlaması beklenen hattın 135 kilometrelik kısmı Türkiye'de, 25 kilometrelik kısmı da Gürcistan'da yer alacak. Projenin 140 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder