banner181
banner210

Bakan Çelik: Toplu İş İlişkileri Kanunun’nda iş barajı ile ilgili çekinceler var

19 Ocak 2012 Perşembe 16:56
Bu haber 628 kez okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu İş İlişkileri Kanunu’nda iş barajı ile ilgili çekincelerin söz konusu olduğunu belirtti. Çelik, “Kimi sendikalar barajın sıfıra çekilmesini talep ederken, binde 5 dillendirilen rakamlar...

Bakan Çelik: Toplu İş İlişkileri Kanunun'nda iş barajı ile ilgili çekinceler var
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu İş İlişkileri Kanunu’nda iş barajı ile ilgili çekincelerin söz konusu olduğunu belirtti. Çelik, “Kimi sendikalar barajın sıfıra çekilmesini talep ederken, binde 5 dillendirilen rakamlar arasında. Buna mukabil işveren barajın yukarılarda tutulmasını savunuyor.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’ndan ayrılırken gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda gelinen aşamanın sorulması üzerine Çelik, “Kanun, çalışma hayatı adına son derece önemli. Hem işverenlerin hem de işçilerin talebi. Bu yasa bütün ülkelerde var, Türkiye’de de bu yasasız olmaz. Tasarı, şu an Bakanlar Kurulu’na sunuldu, yakında TBMM’ye gönderilecektir.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin “Toplu İş İlişkileri’nde mutabakata varılamayan konular neler?” sorusu üzerine ise Faruk Çelik, şunları kaydetti:

“Hayati konularda yüzde 100 mutabakat olmaz, önemli olan büyük ölçüde mutabakata varabilmektir. Burada iş barajı ile ilgili çekinceler söz konusu. Kimi sendikalar barajın sıfıra çekilmesini talep ederken, binde 5 dillendirilen rakamlar arasında. İşverenler barajın yukarılarda tutulmasını savunuyor. Burada mühim olan ülkenin hakikatleridir, rekabette doğru yerlere varmaktır.”

Bakan Çelik, memur maaşları ile ilgili soruyu da; “Tasarı yakında yasalaşacak ardından heyet oluşacak. Sonrasında 1 ay içinde toplu sözleşmeleri tamamlayacağız.” diye cevapladı.

İşsizlik rakşsizlik rakamları ile ilgili değerlendirmeleri sorulan Çelik, “Burada hakikaten olumlu gelişmeler var. Türkiye’de istihdama dayalı bir büyüme görüyoruz ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bunda katkısı olan tüm unsurlara iktidar adına teşekkür ediyorum. “ dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder