banner181

Komşu uzlaşma arayışında

19 Ocak 2012 Perşembe 17:38
Bu haber 2913 kez okundu

Borç batağından çıkma çabasındaki Yunanistan, özel yatırımcılarla görüşme masasında...

Komşu uzlaşma arayışında
 Atina, Avrupa Birliği ile IMF'nin sağladığı kurtarma paketinin bir sonraki dilimini alabilmek için, Yunan devlet tahvili sahipleriyle borç takası anlaşmasında uzlaşmaya çalışıyor.
Görüşmelerin geçen hafta çıkmaza girmesinin ardından Yunanistan, devlet tahvili sahiplerinin temsilcileriyle yeniden masaya oturdu. Ancak görüşmede çok az ilerleme sağlandığı belirtiliyor.
Zaman, Yunanistan'ın aleyhine işliyor. Çünkü, Avrupa Birliği ile IMF'nin kurtarma paketinin bir sonraki dilimini alabilmesi için, Atina'nın, borç takası anlaşmasını sağlaması gerekiyor.
Borç takası, nakit ödeme ve daha uzun vadeli tahviller karşılığında, borcun yarısının silinmesini içeriyor. Üzerinde uzlaşma sağlanamayan konu ise, yeni tahvillerin faiz oranı...
Borç takası anlaşmasıyla, Yunanistan'ın 350 milyar Avro'luk borç yükünün 100 milyar Avro kadar azaltılması amaçlanıyor.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşadığı en büyük krizi aşma çabasındaki Yunanistan'da işsizlik rekor seviyeye ulaşmış durumda.
Neredeyse her iki gençten birinin işsiz olduğu Yunanistan, hemen her gün, kemer sıkma paketinin protesto edildiği gösterilere de sahne oluyor.(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder