banner181

Çin'de ucuz işgücü tarih oluyor

19 Ocak 2012 Perşembe 10:14
Bu haber 576 kez okundu

Dünyanın fabrikası konumundaki Çin'de ucuz işgücü artık bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor. Çin’de daha iyi ekonomik fırsatlar arayan kırsal kesim halkı, özellikle sanayi şehirlerine göç ediyor. Yetkililer, bunun şehirlerdeki...

Çin'de ucuz işgücü tarih oluyor
Dünyanın fabrikası konumundaki Çin'de ucuz işgücü artık bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor.

Çin’de daha iyi ekonomik fırsatlar arayan kırsal kesim halkı, özellikle sanayi şehirlerine göç ediyor. Yetkililer, bunun şehirlerdeki baskıyı arttırdığını ve ülkedeki işçi maliyetlerine olumsuz yansıdığını ifade ediyor. Şehirlerdeki yaşam maliyetinin giderek daha yüksek olması, daha fazla ücret talebine yol açıyor.

Çin Milli İstatistik Bürosu, 1953’te 594 milyon olan ve şu an ise 1,4 milyara çıkan nüfusun yüzde 51,3’ünün 2011’in sonu itibari ile şehirlerde yaşadığını duyurdu. Yakın zamanda Çin’i geçmesi beklenen Hindistan'da ise halkın sadece yüzde 30'u şehirlerde yaşıyor.

Verilere göre, Çin’de 2011 yılında yaklaşık 21 milyon kişi kırsal alandan şehre göç etti. Çin nüfusunun yarısından fazlası artık şehirlerde yaşıyor. Kırsal kesim nüfusunun 657 milyon olarak açıklandığı Çin’de, son 10 yılda kırsaldan şehre göç eden nüfusun oranının ise yüzde 14. İşgücü havuzu daralırken, 65 yaş üzerindekilerin sayısı da 123 milyon kişiye çıktı

YATIRIMCILAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR
Çin’de küçük çaplı yatırımı bulunan Türk işadamı Ferhat Mucuk, eskiden işçilerine verdiği aylık ücretin son iki yıl içinde üç katına çıktığını ifade etti. Çevredeki fabrikaların söz konusu zammı yaptığını ve kendisinin de buna mecbur kaldığını anlatan Mucuk, ucuz işgücünün artık söz konusu olamayacağını dile getirdi. Türk işadamı, iş ekipmanlarının ve maliyetlerin arttığına da dikkat çekerek, düşük fiyata işçi bulamadığını kaydetti. 

Pekin’deki Türk restoranı Çöl Gülü’nün Genel Müdürü Ceyhun Şükürov ise ucuz işçiyi artık bulamadıklarını dile getirdi.

İşçi ücretlerinin artışının ardında, enflasyon ile şehirdeki yaşam maliyetlerin yükselmesi gösteriliyor. Açıklanan son nüfus verileri, tarih boyunca tarım toplumu olan Çin’in, ekonomisinin hızla büyümesi neticesinde çok hızlı bir şehre göç süreci yaşadığını ortaya koyuyor. Ancak bu değişim, toplum ve çevreye büyük baskı oluşturuyor. BBC’nin haberine göre, Reuters'e konuşan Guangdong Sosyal Bilimler Akademisi'nden Cheng Jiansan, "Bu tüm yatırımcılara bir sinyal. Çin'de ucuz işgücü bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor." diye konuştu.

1970’lerin sonlarında uygulamaya başladığı tek çocuk politikasıyla Çin, nüfusun artışını kontrol altına aldı. Nüfus artış hızı yıllık yüzde 1'in altında ve bu rakam gelecek yıllarda eksiye düşecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder