banner181

Oltan Gıda ihracatta birinci oldu

18 Ocak 2012 Çarşamba 15:57
Bu haber 2100 kez okundu

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, Oltan Gıda’nın 2011 yılında gerçekleştirdiği fındık ihracatı ile birinciliği elde ettiğini açıkladı.    Gürsoy, yaptığı açıklamada, 2011...

Oltan Gıda ihracatta birinci oldu
Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, Oltan Gıda’nın 2011 yılında gerçekleştirdiği fındık ihracatı ile birinciliği elde ettiğini açıkladı.

Gürsoy, yaptığı açıklamada, 2011 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 firmanın belirlendiğini ifade etti. 2011 yılında ihracat bazında sıralamaya giren firmaların, Türkiye fındık ihracat miktarının yüzde 66’sını karşıladığını belirten Gürsoy, bu firmalar arasında da ilk sırayı 64 bin 268 ton fındık ihracatı ile Oltan Gıda’nın aldığını vurguladı.

Dursun Oğuz Gürsoy, en fazla ihracat yapan firmalar arasında ikinci sırada Poyraz Poyraz Fındık, üçüncü sırada da Durak Fındık'ın yer aldığını aktardı.

İHRACATCILARA TEŞEKKÜR
Gürsoy, küresel ekonomide yaşanan daralmalar, Avrupa ülkelerinde yaşanan finansal darboğaz ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kargaşa ile istikrarsızlık ortamına rağmen Türk fındık ihracatçısının dünyaya fındık satışında büyük başarılar gösterdiğini dile getirdi. Gürsoy, "Fındık ve mamulleri sektörünün yıldızları olan firmaların hepsine tek tek teşekkürü bir borç bilirim. Bu camianın içerisinde bulunmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

2011 YILINI DEĞERLENDİRDİ
Gürsoy, fındık ve mamulleri sektörüne yönelik olarak 2011 yılında gerçekleşen gelişmelere de değindi. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 80’lerden, yüzde 74-75 seviyelerine çekildi. Buna karşılık başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere denizaşırı ülkelere olan ihracat ise yüzde 5-6 düzeyinden, yaklaşık 11 bin ton artırılarak yüzde 9’lara ulaştırıldı. Bu gelişme FTG tarafından yürütülen faaliyetlerin ve bilhassa ÇHC’ne yönelik ihracatta meydana gelen artışın sonucudur." ifadelerine yer verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder