banner181
banner210

Babacan Avrupa'daki krizi yorumladı

19 Ocak 2012 Perşembe 11:15
Bu haber 577 kez okundu

Ali Babacan, bir çok Avrupa ülkesini sarsan ekonomik krizin temelinde bankacılık sistemi ve yüksek kamu borç stoğunun yattığını söyledi.

Babacan Avrupa'daki krizi yorumladı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda, Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşanan ekonomik krizin sebepleri üzerinde durdu.

Babacan şöyle konuştu:
''Bu kriz iki önemli sebepten kaynaklandı. 1.'si bankacılık, yani finans sisteminin bünyesinin zayıf oluşu ve o finans sistemindeki problemlerin maliyet olarak devletler tarafından şöyle ya da böyle üstlenilmek zorunda kalınması. İkincisi ise zaten pek çok ülkenin yüksek bütçe açığı ve yüksek bir kamu borç stoğuna sabitken ve bu krizin getirdiği faturayla beraber artık borçlarını sürdüremez hale gelmesi.'' Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye'deki cari açığı da değerlendirdi.
Ali Babacan şöyle devam etti:
''Cari açığımız bir süre daha yüksek gitmeye devam edecek. Biz bu sene yüzde 10 ile bitirdik ama orta vadedeki planda 2012 yılını yüzde 8 gibi bir rakamla bitireceğimizi tahmin ediyoruz. Cari açığın arkasındaki sebeplerin pek çoğu yapısal sebepler. Bu sebeplerin ortadan kalkması ancak yapısal reformlarla mümkün olabilecek. Eğitim reformu Türkiye'nin uzun vadede cari açığının çözülebilmesi için bir numaralı konu''
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder