banner181

Cumhurbaşkanı Gül: Dink Raporu ile ilgili hazırlıklar bitmek üzere

18 Ocak 2012 Çarşamba 16:02
Bu haber 1593 kez okundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink cinayeti ile ilgili rapor hazırlayan Devlet Denetleme Kurulu'nun hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Hrant Dink davası kararına ilişkin, mahkeme sürecinin devam ettiğini,...

Cumhurbaşkanı Gül: Dink Raporu ile ilgili hazırlıklar bitmek üzere
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink cinayeti ile ilgili rapor hazırlayan Devlet Denetleme Kurulu'nun hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Hrant Dink davası kararına ilişkin, mahkeme sürecinin devam ettiğini, kesin karar çıktıktan sonra değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

    Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. "Dink davası kararı süreci tartışılıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz kararı?" sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, "Mahkeme süreci devam ediyor gördüğünüz gibi. Kamuoyunun genel tepkisini görüyorum, rahatsızlıklar var. Ama mahkeme sürecinin bitmesini beklemek lazım. Nihayetinde temyize gidecek daha, gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla kesin karar çıktıktan sonra bakmak lazım." dedi.

    Bir başka basın mensubunun, "Siz de Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirmiştiniz. Rapor ulaştı mı size" şeklindeki soruya da Cumhurbaşkanı Gül, "Hazırlıkları bitmek üzere, bugün sordum 'ne durumda' diye. Biliyorsunuz oradaki üyeler ve uzmanlar tarafından tamamen bağımsız olarak yürütülen bir çalışma. Dolayısıyla bitince bana sunarlar, ondan sonra da açıklanır." cevabını verdi.

    Cumhurbaşkanı Gül, "Yeni yargı paketi de geliyor gündeme. Yargıdaki sorunların da sürecin hızlanmasıyla azalacağı söyleniyor. Vatandaşın temel beklentisi ne olmalı?" sorusuna karşılık ise şöyle konuştu:

    "Yargılama süreçlerinin hızlı olması çok önemli. Biliyorsunuz, uzun tutukluluklar çok tenkit konusu oluyor, haklı olarak. Dolayısıyla yargılama sürecinin hızlandırılması, nihayetinde kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunun kısa süre içinde ayırt edilmesi çok önemli. Ümit ediyorum ki bütün bu yeni yasalar bunlara çözüm getirir. Zaten herkes bu yönde çağrılarda bulunuyor, biliyorsunuz. Sabah biraz dinledim, gördüğüm kadarıyla, buna hizmet edecek değişiklikler bunlar. Nihayetinde mahkemelerin, yargının ayrı bir bağımsız alanı var. Önemli olan onların işlerini kolaylaştırmak, süratli hale getirmek ve onların yargılama sürecini en hızlı ve en düzgün şekilde yapabilmeleri için daha çok imkânı sağlamak, bu çok önemli." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder