banner181

Piyasanın nabzı AVM’ler den takip edilebilir

18 Ocak 2012 Çarşamba 12:12
Bu haber 3328 kez okundu

Yılda ortalama ağırladığı 20 milyon ziyaretçi ile, Bakırköy’ün adeta buluşma noktası konumunda olan Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin 4. yılını kutladığı 2011 yılını açıldığı tarihten itibaren en verimli yılı olarak geçirdiğini söyleyen Özcan Ekşib, değişen ekonomik koşullara rağmen gerçek alışveriş severlerin buluşma noktası olmaya devam ettikleri bir yılı daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Piyasanın nabzı AVM'ler den takip edilebilir
Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Özcan Ekşib, perakende sektörünün rekabete açık olduğunu ve kendini sürekli yenilediğini belirterek sektörel olarak bakıldığında ise tablonun çok net olmadığını söyledi. Türkiye’de yaklaşık olarak 300 AVM yatırımı olduğunu söyleyen Ekşib, bu yatırımların başarıları değerlendirildiğinde doğru projelerin ancak yüzde 20’lerde kaldığını belirtti. Bu olumsuz tablonun sebebinin sadece yanlış açılan veya planlanan projelere bağlanmaması gerektiğini söyleyen Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Özcan Ekşib, aynı zamanda Türkiye’nin ekonomi politikasının da bu tabloda etkili olduğunun altını çizdi. Alışveriş Merkezlerinin başarısının alım gücü ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğünde ülke ekonomisinin perakende sektörü üzerindeki etkisinin açıkça görülebildiğine değinen Özcan Ekşib, piyasanın nabzının Alışveriş Merkezlerindeki doluluk ve ciro hareketlerinden takip edilebileceğini ve bu anlamda AVM’lerin ölçüm kriterlerinde yer almasıgerektiğini vurguladı.

120 Marka Sırada Bekliyor
217 markanın yer aldığı Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde yer alabilmek için 120’yi aşkın güçlü markanın talep göstermesinin bu kadar kısa bir sürede gerçek bir başarı ispatı olduğuna değinen Ekşib, yaşadıkları tek sıkıntının bu büyük talep karşısında markalar için uygun alan yaratamıyor olmaları olduğunu ancak yatırımcılarının alternatif projeler ile yeni alan olanaklarını araştırmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Dördüncü yılını kutlayan Capacity’de 80 milyon ziyaretçiyi ağırlamış olmaktan memnuniyet ve haklı bir gurur duyduklarını sözlerine ekleyen Ekşib, yüzde 100 doluluk ile hizmet vermeye devam ederken aynı zamanda marka gücünü artırma hedeflerini de sürdürdüklerini belirtti.

2012 yılında Capacity’de ziyaretçileri daha rahat ettirecek görsel ve işlevsel uygulamalar olacağını söyleyen Özcan Ekşib, Alışveriş Merkezi dış cephesinde konumlandırılacak özel tanıtım mecrası ile marka değerinin arttırılarak çeşitli tanıtımlara yer vermeyi planladıklarını açıkladı. 
Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Özcan Ekşib, genel olarak baktığında sektörü parlak bir dönem beklediğini söylemenin gerçekçi olmadığını belirtirken, özellikle büyük şehirlerde AVM’lerin artışında bir duraksama olduğuna dikkat çekti. Bundan sonra yatırımcıların daha verimli lokasyonlarda yatırım yapmaları gerekeceğini ve artık markaların çok daha seçici yaklaşacağını düşünen Ekşib, yeni yatırımlar için ihtiyaçlar karşılanırken Capacity gibi güçlü alışveriş merkezlerinin yönetim gücü her geçen gün daha önemli hale gelecektir dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder