banner181

8 kişinin katil zanlısına 8 kez ağırlaştırılmış müebbet

17 Ocak 2012 Salı 17:46
Bu haber 1594 kez okundu

Adana'da ailesinden 8 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Murat Yüksel, 8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi.2 Haziranda Merkez Çukurova İlçesine bağlı Huzurevleri Mahallesinde bir apartmanın 11'nci katındaki...

8 kişinin katil zanlısına 8 kez ağırlaştırılmış müebbet
Adana'da ailesinden 8 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Murat Yüksel, 8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

2 Haziranda Merkez Çukurova İlçesine bağlı Huzurevleri Mahallesinde bir apartmanın 11'nci katındaki dairede, ebe hemşire Nalan Yüksel, baba İbrahim Yüksel (64), anne Günay Yüksel (62), 6 yaşındaki Vedat Yüksel, lise öğrencisi Halil İbrahim Kopar (17), ÖSS'ye hazırlanan Arif Kopar (19), kardeşinin eşi Ela Gül Yüksel ve kardeşi Ali Yüksel'i öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan Murat Yüksel, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde karar duruşmasına çıktı.

Öldürülen hemşire Nalân Yüksel'den ayrılan eşi Celal Kopar (60), öldürülen Elagül'ün kız kardeşleri Selma Doğan (34), Fatma Uysal’ın (32) müşteki olarak hazır bulunduğu duruşmada sanık Murat Yüksel, suçlamaları kabul etmedi. “Beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürmek, tasarlayarak cinayet” suçlarından hakkında 8 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Yüksel, ailesini öldürmek için bir gerekçe bulunmadığını ileri sürdü.

8 yıldan bu yana ailesiyle görüşmediğini ifade eden Yüksel, bir çok kişiden alacak ve senetlerinin bulunduğunu hatırlattı. Yüksel, “Maddi sıkıntı çekseydim, bu senetleri tahsiline çalışırdım. 6 yaşındaki yeğenimi ve aile bireylerimi neden öldüreyim? Beraatımı talep ediyorum.” dedi.

32 aydır tutuklu bulunduğunu mahkeme aşamasında araştırılmasını istediği bir çok talebinin olduğunu anlatan Murat Yüksel, bu taleplerinin yerine getirilmediğini ve mahkemenin sürekli davayı kapatma yönünde gayret gösterdiğini öne sürdü. “Birilerinin yalanlarıyla suçlandığını” dile getiren Yüksel, polisin de olayın araştırılmasında zafiyet gösterdiğini belirtti.

Cep telefonu kayıtlarının ve tanıklarının dinlenmesini isteyen Murat Yüksel, şunları söyledi:“Olaydan sonra evime gelen polislere eşime ve savcılığa hitaben yazdığım mektupları verdim. Ayrıca cinayette kullanılan (kardeşi Ali) tabancayı gösterdim. Poliste ve savcılık aşamasında susma hakkımı kullandım. Ama Celal Kopar’ın uydurduğu sözler basına yansıdı. İddianame basında çıkan haberlere göre hazırlandı. Önyargılı bir şekilde bana yaklaşıldı. Adil yargılanmadım. Tahliyemi istiyorum.”

Yüksel, sözlü olarak yaptığı son savunmasının ardından 3 sayfalık dilekçesini mahkeme başkanına sundu. Yüksel’in avukatları da müvekkilinin “tasarlayarak” aile bireylerini öldürmediğini sadece yasal savunma yaptığı kardeşi Ali’nin ölümünden sorumlu olabileceğini dile getirdi. Soruşturmanın eksik yapıldığını iddia eden avukatlar, Murat Yüksel’in suçluluğunu gösteren somut delilerin ortaya konulmadığını kaydetti.

Müştekiler Celal Kopar, Selma Doğan Fatma Uysal da cumhuriyet savcısının mütalaasına katıldıklarını açıklayarak, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Savunmalardan sonra kısa bir ara veren mahkeme heyeti, indirim maddelerini uygulamayarak Murat Yüksel’in 8 aile bireyini “tasarlayarak” öldürdüğü gerekçesiyle 8 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptı. Ayrıca olaydan kullanılan tabanca dolayısı ile Yüksel’e 2 yıl 6 ay hapis hapis ve 90 gün adli para cezası verildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder