banner181
banner210

Bakan Eroğlu: GAP'a takriben 35 milyar dolarlık yatırım yapılacak

17 Ocak 2012 Salı 18:28
Bu haber 1642 kez okundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)'nin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük entegre projelerinden birisi olduğunu ve takriben 35 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını söyledi....

Bakan Eroğlu: GAP'a takriben 35 milyar dolarlık yatırım yapılacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)'nin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük entegre projelerinden birisi olduğunu ve takriben 35 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını söyledi. Eroğlu, bu sayede bölgenin dünyaya gıda üreten ve ihraç eden bir üretim merkezi haline geleceğini belirtti.

    Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz Ankara’da bir araya gelerek GAP kapsamında Diyarbakır’da yapılan sulama projelerini değerlendirdi. Toplantıya, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve bakanlıkların ilgili bürokratları da katıldı. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, DSİ Genel Müdürlüğü’nün orada büyük yatırımlara imza attığını belirterek, “Hükümetimizden önce GAP’a ayrılan para 135 milyon TL idi. Bugün ise sırf GAP’taki sulamalara ayrılan para 1,5 milyar TL’nin üzerindedir. Bu da Hükümetimizin GAP’a ne kadar önem verdiğinin açık bir göstergesidir. Bugün burada GAP’taki sulamaların daha da hızlanması, ana kanalların tamamlanması hususunda faydalı görüşmeler yapıldı.” bilgilerini verdi.

    GAP kapsamındaki enerji yatırımlarının yüzde 75’inin tamamlandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Ilısu Projesi'nin de yüzde 35’inin bitirildiğini söyledi. Önümüzdeki nisan ayında Diyarbakır’da bir toplantı gerçekleştirerek GAP’taki son durumu ele alacaklarını ve Silvan Barajı’nın temelini atacaklarını ifade etti.

    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de GAP Eylem Planı'nın sadece ana sulama kanalları ve sulama yatırımları çerçevesinde değil, bölgede tarım ve hayvancılık sektörünün ve diğer sosyal sektörlerin de gelişmesi bakımından önemli olduğunu belirtti.

    Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ise ''Bu yıl eylem planının ilk 5 yıllık boyutunu tamamlamış olacağız, ama bununla kalmayacak 2013'le birlikte yeni bir dönem başlayacak.'' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder