banner181

Bankalar, Van esnafının sıkıntıları için bir araya geldi

17 Ocak 2012 Salı 15:24
Bu haber 1912 kez okundu

Van'da, depremden dolayı zor durumda olan esnaf ve sanayicilerin sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB'in de bulunduğu 'Koordinasyon Kurulu Toplantısı' düzenlendi.    Toplantıda...

Bankalar, Van esnafının sıkıntıları için bir araya geldi
Van'da, depremden dolayı zor durumda olan esnaf ve sanayicilerin sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB'in de bulunduğu 'Koordinasyon Kurulu Toplantısı' düzenlendi.

    Toplantıda konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, KOSGEB kredileri ile ilgili açıklanan tedbirleri araziye tam olarak uygulayamadıklarını söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, Türkiye geneli bankaların verdiği kredilerin geri dönüşlerinde, Van'ın çok olumlu bir konumda olduğunu belirtti.

    Depreminin vurduğu Van'daki esnaf ve sanayicinin sıkıntılarına çözüm bulmak için aralarında Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz Göğebakan, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel, Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Cantekin, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, KOSGEB Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tüysüz'ün katılımıyla değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Vali Karaloğlu; esnafın, tüccarın ve sanayicinin yaşamış olduğu finans sıkıntıları noktasında çözüm olabilecek, çözüm üretebilecek bir toplantı olarak gördüğünü kaydetti. Yaşanan büyük felaketlerden sonra toplumun her kesiminin belli sıkıntılar çektiğini ifade eden Vali Karaloğlu, ''Vatandaşımız çekti ve çekmeye devam ediyor. Belki bir müddet daha bu sıkıntılar devam edecek. Ama toplumun önemli bir kesimini oluşturan ve belki bel kemiğini oluşturan esnaf, tüccar, sanayici kesimi de bu depremden olumsuzluk olarak nasibini aldı. Depremden sonra şehirdeki nüfusun bir kısmı geçici de olsa kış koşullarından dolayı şehri boşaltmak zorunda kaldı. Depremden sonra Türkiye'nin dört bir tarafından ayni yardımlar Van'a geldi. Bu ayni yardımlar 2,5 ay süreyle yoğun bir şekilde vatandaşımıza dağıtıldı. Vatandaşlarımız ihtiyacını genelde yardımlardan karşıladı. Bu da ticareti neredeyse durdurma noktasına getirdi. Bu ortamda Van'daki esnaf ve tüccarın dükkanında depremden kaynaklı bir zararı, bir yıkıntısı, mal kaybı olmasa da bu ticari daralmadan dolayı her esnafımız, her tüccarımız depremzede durumuna düşmüştür." dedi.

    Her esnaf, her tüccarın depremden etkilendiğini ifade eden Karaloğlu, konuşumasını şöyle sürdürdü: "Onun için biz, depremden sonra Van'daki esnaf ve tüccar şunlar etkilendi, şunlar etkilenmedi noktasında değiliz artık. Depremden sonra hükümetimiz, başbakanımız, bakanlarımız bu yaşanan, özellikle finans krizi, deprem öncesinde kullanılan kredilerin ertelenmesi, vergilerin ve SGK primlerinin ertelenmesi konusunda çeşitli tedbirler açıklandı bugüne kadar. Bunların birçoğu uygulanıyor. Fakat finans konusunda, özellikle KOSGEB kredileri ile ilgili maalesef açıklanan tedbirleri araziye tam olarak uygulayamadık.''

    Türkiye geneli, bankaların verdiği kredilerin geri dönüşlerinde Van'ın çok olumlu bir konumda olduğunu belirten Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan ise ''Van ilinde BDDK verilerine göre 41 banka şubesi var. Bankaların Türkiye'deki toplam kredileri 651 milyar lira, Van'da 1 milyar 687 milyon lira büyüklüğünde bir kredimiz var, depremden önceki ay sonu itibariyle. Van ilinde takibe intikal eden kredilerin oranı Türkiye ortalamasının altındadır. Türkiye'de yüzde 2.71 iken Van'da yüzde 2.39'luk oran var. Bunu da sevinerek müşahede ediyoruz ki Van'da takibe intikal eden kredi ortalamamız ülke ortalamasının altında.'' diye konuştu.

    Göğebakan'ın konuşmasının ardından, başkanlığını yaptığı soru cevap şeklinde devam eden Koordinasyon Kurulu Toplantısı; Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nuri Cantekin, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, KOSGEB Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tüysüz ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel'in katılımıyla devam etti. Soru-cevap kısmında, söz alarak soru soran sivil toplum örgütü temsilcileri ve oda başkanları, şu ana kadar yapılan çalışmaları yetersiz bulurken, yapılması gerekli çalışmalarla ilgili talepte bulundu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder