banner181

Hukukçular Birliği, anayasa taslağını TBMM Başkanı Çiçek'e sundu

16 Ocak 2012 Pazartesi 14:18
Bu haber 1285 kez okundu

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya ve beraberindeki heyet, hazırladıkları 106 maddelik anayasa taslağını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.    Hukukçular Birliği Vakfı...

Hukukçular Birliği, anayasa taslağını TBMM Başkanı Çiçek'e sundu
Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya ve beraberindeki heyet, hazırladıkları 106 maddelik anayasa taslağını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.

    Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Kılıçkaya, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, bunun tüm çevrelerce kabul edildiğini ifade ederek, 12 Eylül referandumuyla beraber bir çok eksikliği giderilse de 1982 Anayasası'nın ruhunun değişmesi gerektiğini savundu. 1982 Anayasasının Türkiye'ye artık dar geldiğini belirten Kılıçkaya, yeni anayasa için Çiçek'in inisiyatif almasını takdirle karşıladıklarını söyledi. Kılıçkaya, "Bize düşen kısımla ilgili bir şeyler yapma arzusuyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. İnşallah hayırlı olur. Bizim çalışmamız katkı amaçlıdır. Her zaman yeni fikirlere açığız. Yaptığımız çalışmada beğenilenler Türk milletine, beğenilmeyenler de bize aittir." diye konuştu. Kılıçkaya, yeni anayasa çalışmalarına katkı amacıyla ''Türkiye için hangisi daha iyi olur'', ''Türkiye için daha demokratik, daha özgürlükçü bir anayasayı nasıl yapabiliriz-'' düşüncesinden yola çıkarak bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

    TBMM Başkanı Çiçek de 19 Ekim'den beri yeni anayasa yapım sürecinin sürdüğünü hatırlatarak, 30 Nisan akşamına kadar Türk vatandaşları, sivil toplum kuruluşları, anayasal kuruluşlar, Meclis dışındaki siyasi partiler ve meslek örgütlerinin görüşlerini istediklerini hatırlattı. Bunu önemsediklerini kaydeden Çiçek, anayasayı millet için yaptıklarını, millet adına bu görevi ifa etmeye çalıştıklarını söyledi. Çiçek, milletin ne düşündüğünü, nasıl bir anayasa istediğini, yeni anayasa içinde neleri görmeyi arzu ettiklerinin öğrenilmesi için her kesimin yapacağı katkıyı önemsediklerini belirterek, ''İçinde halkın olmadığı, halkın taleplerinin yeterince yer almadığı bir anayasayla, neticede bir anayasa yapmış olsak bile, bu tartışmalar başka şekilde devam eder. Zaten Türkiye'de anayasadan kaynaklanan bir çok toplumsal, ekonomik, siyasi sorunu yaşıyoruz. Hiç olmazsa yeni bir anayasa yapıldığında, halkın, 'bu benim anayasamdır, benim fikrimi de aldılar, benim görüşlerim de bir ölçüde anayasada yer aldı' diyebileceği, benimseyeceği, özümseyeceği bir anayasayı yapmak istiyoruz." diye konuştu.

    TBMM Başkanı Çiçek, vatandaşlardan ve kuruluşlardan görüş istediklerini, ama Hukukçular Birliği Vakfı'nın bir adım daha ileri geçerek bir anayasa yazdığına işaret ederek, ''106 maddelik bir anayasa... Demek ki mevcut Anayasa'ya göre daha kısa, daha öz, madde madde yazılmış bir anayasa taslağı. Bizim faydalanmamızı azami ölçüde kolaylaştıracak bir çalışma. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum. Sizin bu çalışmayı burada noktalamanızı arzu etmeyiz. Şu günlerde anayasa tartışmaları yapılıyor. Biz de 22 Ocak'ta Konya'da çatı kuruluşların organize ettiği toplantılara katılacağız. Bunlar Türkiye'nin bir çok yerinde daha yapılacak. Tartışmaları yine yakinen takip etmenizi, görüşlerinizde bir değişiklik olacaksa bunu önemseriz, bunu tekrar sizden bekliyoruz." dedi.

    Çiçek, bu konudaki görüşleri 30 Nisan akşamına kadar toplayacaklarını da hatırlattı. Katkılarından dolayı Kılıçkaya'ya teşekkür eden TBMM Başkanı Çiçek, çalışmalarının başka kuruluşlara örnek olması dileğinde bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder