banner181

Ağaç ve orman sektörü 2012’de 3,8 milyar dolar ihracat hedefliyor

16 Ocak 2012 Pazartesi 15:32
Bu haber 1801 kez okundu

Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü, ABD ile Avrupa ekonomilerinde görülen daralmaya rağmen 2011’de 3,4 milyar dolar ihracat yaptı. Bu rakamı 2012’de 3,8 milyar dolara çıkarmayı öngören sektör, tanıtım faaliyetlerini artırmayı...

Ağaç ve orman sektörü 2012'de 3,8 milyar dolar ihracat hedefliyor
Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü, ABD ile Avrupa ekonomilerinde görülen daralmaya rağmen 2011’de 3,4 milyar dolar ihracat yaptı. Bu rakamı 2012’de 3,8 milyar dolara çıkarmayı öngören sektör, tanıtım faaliyetlerini artırmayı hedefliyor.

2011’i değerlendiren İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tever, “2008’de meydana gelen mali bunalım, 2011 başlarında Kuzey Afrika’da ortaya çıkan kargaşa ve son olarak da Avrupa Birliği (AB) bölgesinde dolar ile euro paritesinde dengesizlik ihracatımızı etkilemiştir. Bütün bunlara rağmen 2011 ihracatımız bir önceki seneye oranla yüzde 15,9 artış elde ederek 3,4 milyar dolar olmuştur. Bu durum, dünyada vuku bulan olumsuzluklara rağmen sektörümüzün ne kadar güçlü olduğunu ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

2023 ihracat hedeflerinin 16 milyar dolar olduğunu aktaran Tever, “Bunun için senede ortalama yüzde 13,7 ihracat artışı gerekiyor. Faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz, ihracatımızı her sene katlamaktayız.” dedi. Sektörde alt grup ihracat performansına da değinen Tever, “En fazla ihracat yapan alt gruplarda kâğıt ve karton ihracatı 2011’de 1,5 milyar dolar, mobilya (ağaç ve orman ürünleri) 1 milyar dolar ve ağaç ile ağaç mamulleri 658 milyon dolarlık rakamlara ulaştı.” açıklamalarını yaptı.

Sektörün sertleşen rekabet ortamında her piyasayı değerlendirmesinin önemini vurgulayan Abdullah Tever, “İhracatımızın artması için piyasalarımızın genişletilmesi ve uluslararası arenada her bölgede etkin olabilmek için ı tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmelidir.” önerisinde bulundu.

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği olarak geçen sene Çin ve Rusya’da mobilya fuarlarında yer aldıklarını belirten Tever, şunları kaydetti:

“Soçi’den Kazan’a; Ufa’dan Moskova’ya potansiyel arz eden piyasalarda teknik incelemelerde bulunduk. Sektörümüzün ihracatını daha çok artırmak için firmalarımızın her zaman yanındayız. 2012’de içeride bürokrasi turları yaparak yapısal sorunları ve hammadde sorunlarını aşarak dışarıda fuarlar, info standlar, sektörel heyetler ve tanıtım faaliyetleri ile bilinirliliği artırıp Türkiye markasını ön plana çıkararak ve potansiyel arz eden piyasalara giriş engellerini kaldırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Tever , Türkiye’nin 2012’de yüzde 12 artış ile 150 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini, bu anlamda sektörün ihracat artış hızıyla bu gelişime ciddi katkılar sunacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder