banner181

Cumhurbaşkanı Gül'den '19 Mayıs' açıklaması

16 Ocak 2012 Pazartesi 17:30
Bu haber 1056 kez okundu

Cumhurbaşkanı Gül çok tartışılan kararla ilgili açıklama yaptı. "19 Mayıs törenleri günümüz şartlarına uygun hale getirilmiştir. Milli bayramların kaldırılması söz konusu edilmedi"

Cumhurbaşkanı Gül'den '19 Mayıs' açıklaması
Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatları doğrultusunda, 11 Ocak 2012 Çarşamba günü Çankaya Köşkü'nde bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda ; Cumhuriyet Bayramı'nın dışında kalan milli bayramların kaldırılması söz konusu edilmediği, tersine bu milli günlerin ruhuna uygun bir şekilde, coşkuyla ve geniş katılımla kutlanması doğrultusunda görüşler dile getirildiği açıklandı.
Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatları doğrultusunda, 11 Ocak 2012 Çarşamba günü Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in başkanlığında; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.
Toplantıyla ilgili olarak basın-yayın organlarında yapılan yorumlar üzerine, bazı hususların kamuoyuyla paylaşılmasında yarar görüldüğü belirtildi. Bilindiği gibi, milli bayramlar, ihdas edilmeleriyle birlikte, çeşitli dönemlerde zaman zaman isim ve içerik olarak yeniden değerlendirilmiş ve günün şartlarına uygun hale getirilmiştir.
Milli Bayramların kutlama esaslarının yeni bir bakış açısıyla gözden geçirilerek güncellenmesi ve çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturulması amacıyla düzenlenen söz konusu toplantıda; karşılıklı görüş teatisinde bulunulduktan sonra, ilki 1 Şubat ve ikincisi 14 Mart tarihlerinde düzenlenecek toplantılarda, alınan kararların olgunlaştırılması yönünde mutabık kalındığı açıklandı.
Bu toplantılarla amaçlanan temel hususun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı; 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin daha çok ithaf edilen kitlelerce, buna karşılık 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ise, daha geniş kitlelerin katılımıyla, bugünkünden daha kapsamlı ve görkemli törenlerle kutlanması olduğu belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in başkanlığında yapılan ilk toplantıda, Cumhuriyet Bayramı dışında kalan milli bayramların kaldırılması söz konusu edilmemiş, tersine bu milli günlerin ruhuna uygun bir şekilde, coşkuyla ve geniş katılımla kutlanması doğrultusunda görüşler dile getirildi.


(MİLLİYET)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder